środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Kultura

Miraż - raciborskie dobro narodowe

04.10.2014 19:44 | 0 komentarzy | ma.w

W sali widowiskowej RCK odbył się 4 października koncert jubileuszowy z okazji 20 lat działalności zespołu "Miraż" Elżbiety Biskup.

Miraż - raciborskie dobro narodowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Publiczność dopisała, parter i balkon niemal całe zostały wypełnione. Wśród VIP-ów pojawili się radna sejmiku Ewa Lewandowska, prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz starosta Adam Hajduk - obaj z małżonkami. W pierwszym rzędzie zasiadła Marzena Korzonek - jedna z dwóch wokalistek (obok Ani Wyszkoni), które zrobiły profesjonalną karierę na polskiej scenie muzycznej.

Zespół stworzyła Elżbieta Biskup, dziś dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, a 20 lat temu nauczyciel muzyki w II LO. Tam w sali nr 10 odbywały się pierwsze próby wokalne. Grupie kibicował ówczesny dyrektor Leszek Wyrzykowski (także pojawił się na koncercie wraz z żoną Stanisławą).

Gratulacje od lokalnych polityków rozpoczęły prezentacje na scenie. - Śledziłem wasze poczynania przez ten cały czas. To kawał dobrej roboty pani dyrektor i historia raciborskiej sceny muzycznej - podkreślał prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Słysząc starostę Adama Hajduka, który w swojej wypowiedzi poruszył wątek kosztów jakie zespół generuje, Lenk obiecał, że gdy tylko będzie trzeba magistrat chętnie weźmie na siebie finansowanie Mirażu.

Starosta nazwał zespół "dobrem narodowym ziemi raciborskiej". Podkreślił, że jest on najważniejszym elementem promocji miejscowej kultury. - Kiedy gdzieś wyjeżdżamy to pytają nas czy jedzie z nami Miraż - uśmiechał się z satysfakcją Adam Hajduk.

Wokalistki i wokaliści Mirażu - obecni i ci z jego początków - zaśpiewali 22 piosenki. Zaprezentowano także film autorstwa Jerzego Kunca zawierający wiele materiałów archiwalnych, bo autor towarzyszy grupie prawie od początków jej istnienia. Na scenie wystąpili też goście specjalni, którzy przyjechali z Koaplni Wujek, z którą Miraż związany jest poprzez występy na koncertach o charakterze patriotyczno-wspomnieniowym.

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.