Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tworzą, zwiedzają, poznają. Wiele atrakcji w ramach wakacyjnej akcji w Nędzy [ZDJĘCIA]

To już półmetek „Akcji Lato” organizowanej w Nędzy przez Gminne Centrum Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną. Jakie były ostatnie dwa tygodnie?

Tworzą, zwiedzają, poznają. Wiele atrakcji w ramach wakacyjnej akcji w Nędzy [ZDJĘCIA]

Artystycznie, wypoczynkowo i wycieczkowo

Akcję rozpoczęto 5 lipca. Wówczas dzieci od 7 do 12 lat samodzielnie wykonały wiklinowe „cudeńka” – wianuszki, serduszka i koszyczki. Warsztaty poprowadziła Dobrawa Skonieczna-Gawlik z Sosnowca.

Dwa dni później uczestnicy wybrali się do Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie dyrektor Elżbieta Skrzymowska, opowiedziała uczestnikom o lesie i jego mieszkańcach. - Był to piękny czas na przygodę, zabawę, odpoczywanie i odbieranie wszystkimi zmysłami mowy, szeptów i śpiewu otaczającej nas przyrody - przekazują pracownicy GCK.

Pierwszy tydzień wakacyjnej akcji zakończono w piątek 9 lipca zabawą plastikiem i ogniem. - Biżuteria ze zużytych butelek po wodzie czy jogurtach, to jedna z wielu możliwości wtórnego i kreatywnego wykorzystania tego materiału, jaką chcieliśmy zaprezentować dzieciom. Wykonaliśmy m.in. broszki, kolczyki, naszyjniki i zawieszki do telefonów, a wyobraźnia naszych uczestników nie miała końca - relacjonują pracownicy ośrodka kultury. Warsztaty poprowadziła Aleksandra Kuczyńska.

Kolejny tydzień rozpoczął się od sensoplastyki. Podczas pierwszej części warsztatów „papier mache” przygotowano skorupę latającego balonu, którą na kolejnych zajęciach przyozdobiono.

Kwintesencją organizowanych przez GCK aktywności w ramach „Akcji Lato” są bez wątpienia wycieczki. 14 lipca odbyła się jedna z nich, a celem była Trójwieś Beskidzka oraz Dream Park w Ochabach. - Odwiedziliśmy Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Po nitce do kłębka”, skosztowaliśmy góralskich serków, nakarmiliśmy kozy i zakupiliśmy trochę pamiątek. Następnym celem było wejście na szczyt Ochodzitej (894 m n.p.m.). Pomimo upału wszyscy daliśmy radę, a nagrodą był przepiękny widok na Beskid Śląski. W Istebnej z kolei odwiedziliśmy Kurną Chatę Kawuloka, gdzie wysłuchaliśmy opowiedzianej z niezwykłym dowcipem historii o dawnym życiu Wołochów, przeplatanej grą na tradycyjnych instrumentach pasterskich. Wycieczkę zakończyliśmy w Dream Parku w Ochabach. Dla najodważniejszych były skoki z wieży na uprzęży i park linowy. Ponadto świetnie bawiliśmy się w kinie 6D, labiryncie luster czy w domku do góry nogami. Nad spięciem całości czuwała nasza wspaniała przewodniczka - Marysia Orzechowska z Orinoko - Art & Travel, która podczas całej wyprawy wzbogacała naszą wiedzę o przyrodzie, geografii, historii i znanych postaciach związanych z Beskidem Śląskim - czytamy w relacji Gminnego Centrum Kultury w Nędzy.

Książki, TikTok i egzotyczne zwierzęta

Książnica również nie próżnowała. Oprócz książek, czasopism i gier, Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy proponuje młodym Czytelnikom mnóstwo atrakcji.

We wtorek, 6 lipca, młodsze dzieci spotkały się w ramach Klubu Malucha, a starsze wzięły udział w warsztatach „Tik Tok w Bibliotece”. Maluszki wysłuchały baśni H. Ch. Andersena pt. „Calineczka” oraz uczestniczyły w zabawach sensorycznych. Natomiast młodzież rozmawiała o bezpieczeństwie w internecie i poznała tajniki znanej aplikacji. W części warsztatowej nastolatki nagrywały własne TikToki, gdzie tematem przewodnim były książki.

Na zajęciach odbywających się 8 lipca dzieci stworzyły autorskie ilustracje i przedstawiły je za pomocą teatru obrazu Kamishibai. Dodatkowo poznały ciekawostki związane z Krajem Kwitnącej Wiśni.

W kolejnym tygodniu wakacji bibliotekę odwiedził biolog Maciej Kupczak, który pokazał uczestnikom egzotyczne zwierzęta m.in. gekona, kameleona, węża, agamę oraz patyczaki i straszaki. W interesujący sposób opowiedział o zwyczajach tych gatunków. Dzieci były zachwycone zajęciami przyrodniczymi.

Gry to jedna z najlepszych form rozrywki dla całej rodziny. Idąc tym tropem, w bibliotece odbył się „Poranek z grami planszowymi”, podczas którego dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, tworząc własne gry, a następnie miał miejsce turniej gier planszowych

- To nie koniec przygód. Czytelników czekają jeszcze m.in. warsztaty malowania na wodzie, zajęcia komputerowe „Plik i folder” oraz występ Pana Magicznego - zapowiadają pracownicy książnicy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].