Sobota, 22 lutego 2020

imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

RSS

Trzy tysiące osób chce rekompensaty za utracony deputat węglowy

19.02.2019 08:25 | 6 komentarzy | acz

Jak poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, otrzymała 3385 wniosków o rekompensaty za utracone deputaty węglowe.Jak informuje portal onet.pl przyjmowanie dokumentów przebiega sprawnie. Większość uprawnionych składa wnioski o pieniądze osobiście w wyznaczonych punktach.

Trzy tysiące osób chce rekompensaty za utracony deputat węglowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– W części wniosków przesłanych pocztą skorzystano z formularzy z poprzedniej ustawy. To błąd, bo teraz formularz wniosku jest załącznikiem do ustawy. Wszystkim zainteresowanym sugerujemy kontakt z infolinią, gdzie można uzyskać informacje na ten temat (32) 757 45 54 – mówi Jaros.

Na podstawie złożonych dokumentów, każda uprawniona osoba dostanie jednorazowo 10 tys. złotych. Wypłaty ruszą z początkiem czerwca tego roku. Wynika to z ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego weszła w życie 22 stycznia.

Przypomnijmy, Rada Ministrów 18 października 2018 r. przyjęła, przygotowany przez Ministerstwo Energii, projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego. Teraz dokument trafi pod obrady Sejmu.

Projekt ustawy umożliwi wypłacenie z budżetu państwa świadczenia rekompensacyjnego za trwałą utratę prawa do bezpłatnego węgla lub trwałe zaprzestanie pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego w zamian za utracone korzyści z tego tytułu. Zgodnie z projektem ustawy, rekompensata w wysokości 10 tys. zł ma trafić do ok. 24 tys. uprawnionych, na co w 2019 r. zostanie przeznaczone ok. 240,8 mln zł z budżetu państwa. Rekompensaty będą wypłacane od 1 czerwca 2019 r. Świadczenie rekompensacyjne będzie wypłacane jednorazowo.

Oprac. (acz)