Sobota, 26 września 2020

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

Eko paliwo dla indywidualnych gospodarstw oczyści powietrze

21.05.2013 10:53 | 0 komentarzy | eco

16 maja w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisano umowę o udzieleniu Spółce Polski Koks SA preferencyjnej pożyczki w wysokości ponad 9 mln zł przeznaczonej na budowę Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych.

Eko paliwo dla indywidualnych gospodarstw oczyści powietrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowę podpisali Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚiGW oraz Wacław Będkowski- prezes i Andrzej Warzecha – wiceprezes Polski Koks SA.

Zakład zlokalizowany będzie w gminie Suszec na terenie kopalni „Krupiński”. W drugim półroczu 2013 r. rozpocznie się produkcja ekologicznych paliw stałych przeznaczonych dla gospodarki komunalnej i ogrzewnictwa indywidualnego. Planowana wielkość produkcji nowego paliwa to 60 tys. ton rocznie.

Inwestycja, której cały koszt budowy obliczono na ponad 19 mln zł, jest wynikiem realizacji postanowień Programu badawczo – rozwojowego pn. „Czyste powietrze dla Śląska”. Jego uczestnikami są: Polski Koks S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbka Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Celem nadrzędnym Programu jest połączenie potencjału naukowego i technicznego stron porozumienia dla realizacji zadań badawczych, rozwojowych i technologicznych w zakresie ekologicznego spalania produktów Grupy węglowo – koksowej Jastrzębskiej Spółki

Paliwo produkowane w nowym zakładzie zastąpi używany do tej pory flotokoncentrat, który spalany w sposób tradycyjny był źródłem emisji bardzo wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Zastosowanie nowego paliwa w kotle z automatycznym podawaniem paliwa pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku siarki, dwutlenku azotu tlenku węgla, pyłu oraz silnie rakotwórczego benzopirenu w sumie o ponad 90%. Przy czym przewiduje się roczne zmniejszenie zanieczyszczeń pyłu o ponad 600 tys. ton, dwutlenku siarki o 98 tys. ton, tlenku azotu o 340 tys. ton i tlenków węgla o aż o 4 mln ton.

Będzie też można go używać w kotłach tradycyjnych zastępując węgiel ograniczając znacznie jego uciążliwość dla środowiska. W przypadku zainteresowania samorządów lokalnych Polski Koks aktywnie włączy się w Program Ograniczenia Niskiej Emisji oferując paliwo w gminach które poprzez dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonały na swoim terenie wymiany kotłów na nowoczesne węglowe.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm