Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (436) Data wydania: 17.03.15
Czytaj e-gazetę

Przyszłość Chwałowic maluje się w różowych kolorach

Z Andrzejem Wojaczkiem, przewodniczącym Zarządu Rady Dzielnicy Chwałowice, rozmawiamy m.in. o największych zaletach dzielnicy, ambitnych planach na przyszłość i zbliżających się wyborach.

Kuba Pochwyt: Na początku chciałbym, aby wyjaśnił pan, czym zajmuje się Rada Dzielnicy. Proszę powiedzieć też, czego udało się dokonać waszej Radzie w ostatnim czasie?

Andrzej Wojaczek: Rada Dzielnicy jest organem pomocniczym dla miasta, układa plany związane z daną dzielnicą i gdy przychodzi odpowiedni czas, to oddaje ten „koncert życzeń” na następny rok do Urzędu Miasta Rybnika, czy do prezydenta. Tam przechodzi to przez odpowiednie komisje itd. Jeśli chodzi o dzielnicę Chwałowice to dzięki takim działaniom udało się w zeszłym roku załatwić bardzo dużo. Mamy wybudowaną drogę na ulicy Świerklańskiej. W tym roku będzie robiony tam chodnik, więc będzie bardzo bezpiecznie. Gotowe są też odcinki na ulicy Zwycięstwa i 1 maja. Jednak największą radość sprawiło naszym mieszkańcom wybudowanie boisk w IV LO oraz w SP nr 13. Bardzo ładnie wyglądają place zabaw i siłownie na powietrzu. W tym roku z funduszu obywatelskiego będziemy jeszcze wykonywany plac zabaw przy ulicy Zwycięstwa. Pięknie prezentuje się też dom kultury, park i basen, który latem cieszy się ogromną popularnością. Myślę, że w ostatnich latach poczyniliśmy w Chwałowicach bardzo duży postęp jeśli chodzi o polepszenie poziomu życia zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych.

Bardzo istotną sprawą jest też walka z niską emisją. Wygląda na to, że w tym temacie również sporo się dzieje?

Na osiedlu przy ulicy Śląskiej wiele bloków jest już ocieplonych i zasilanych przez ciepło systemowe. W tym roku dołączą do nich następne. W ciągu najbliższych lat na osiedlu na ulicy Śląskiej już do wszystkich bloków będzie doprowadzone ciepło. Wreszcie znikną kominy oraz wydobywający się z nich dym. To samo dzieje się na osiedlu Pukowca. Plak likwidacji niskiej emisji jest przygotowany dla całych Chwałowic i mam nadzieję, że mieszkańcy pójdą tą drogą i ciepło do swoich mieszkań oraz domów będą mieli doprowadzane przez elektrociepłownię. Wtedy Chwałowice staną się dzielnicą innego typu i nie boję się tego powiedzieć - dzielnicą zdrową.

Gdyby ktoś zapytał pana, czy i dlaczego warto mieszkać w Chwałowicach, to co by pan odpowiedział?

Warto tutaj mieszkać, bo te wszystkie inwestycje związane z likwidacją niskiej emisji dają nam perspektywę „wielkiego życia”. Mamy tutaj kopalnię i kilka mniejszych zakładów. Są dwa przedszkola i dwie szkoły podstawowe, do tego gimnazjum i liceum. Mamy dom kultury i piękny kościół. W dzielnicy dzieje się wiele imprez. Jest popularny basen, o którym już wspomniałem. Mamy boisko GKS Pierwszy Chwałowice, gdzie występuje A-klasowa drużyna. Muszę powiedzieć, że przyszłość Chwałowic maluje się na prawdę w różowych kolorach.     

Wielkimi krokami zbliża się koniec kadencji obecnej Rady Gminy. Kiedy odbędą się wybory, kto może brać w nich udział i czy pan widziałby się ponownie na stanowisku przewodniczącego Zarządu?

Wybory odbędą się w naszym domu kultury, 24 marca, o godzinie 17:00. Brać udział może każda pełnoletnia osoba. Już teraz serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału. Startować mogą wszyscy, którzy chcą coś dla dzielnicy zrobić. Bo jeśli ktoś chce tylko tam być, a nie wie o co w tym chodzi, to szkoda jego i naszego czasu. Po prostu trzeba być zorientowanym w pracach Rady Dzielnicy. Ja mam pomysł na Chwałowice na wiele kolejnych lat. Każdego roku wraz z Radą Dzielnicy przygotowuję plan inwestycyjny. A mamy jeszcze wiele do zrobienia, przede wszystkim jeśli chodzi o poprawienie infrastruktury w placówkach oświatowych. Do tego dochodzi sprawa dróg, chodników, zagospodarowania pokopalnianych hałd. Dlatego będę startował w wyborach, oczywiście jeżeli taka będzie wola naszych mieszkańców.

A czy łatwo jest zasiadać w Radzie Dzielnicy?

Jest to odpowiedzialna i ciężka praca. Ja jestem przewodniczącym Zarządu Rady Dzielnicy już od wielu lat i z doświadczenia wiem, że jest to robota na cały dzień. To nie jest tak, że siedzi się w domu, czy budynku Rady Dzielnicy i odbiera bądź wykonuje telefony. Trzeba wyjść na zewnątrz i zobaczyć co się dzieje. Nie raz, nie dwa, pojechać gdzieś w nocy i sprawdzić, czy na drogach świecą światła.             

Tak na zakończenie. Jakie ma pan marzenie związane z dzielnicą, które można by zrealizować w ciągu najbliższych 20 lat?


Chwałowice mogą być wtedy bardzo ciekawe. Jeżeli zostanie wybudowana droga Pszczyna-Racibórz, która dosięgnie naszą dzielnicę, to mam taki plan, by dodatkowo zbudować obwodnicę Chwałowic. Można powiedzieć, że wtedy w centrum dzielnicy odbywałby się tylko ruch wewnętrzny. Ta trasa zrobiłaby w Chwałowicach prawdziwą rewolucję. I będę o to walczył, dopóki starczy mi sił.

n