Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (374) Data wydania: 07.01.14

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku.

Mam przyznaną rentę, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Tyle mówi się o tym, że emerytury na nowych zasad będą niższe od tych otrzymywanych obecnie, które wyliczane były na starych zasadach. Mam pytanie, czy w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, będę mógł wybrać co chcę z ZUS dostawać: emeryturę czy rentę?

Rencista z Rybnika

Niestety, nie. W Pana sytuacji z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego zostanie przyznana emerytura z urzędu, której wysokość nie może być niższa niż wysokość pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast jeśli w miesiącu, w którym ukończy Pan powszechny wiek emerytalny, złoży Pan wniosek o emeryturę, to ZUS ustali prawo do emerytury na wniosek.


Jestem osobą bezrobotną, zarejestrowaną w PUP, jednak bez prawa do zasiłki. Ostatnio zacząłem chorować, moja choroba raczej nie rokuje wyzdrowienia. Czy miałbym szansę na otrzymanie z ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy. Mam za sobą 26 lat pracy, 2 lata zasadniczej służby wojskowej i rok świadczenia rehabilitacyjnego. Czy to wystarczy do renty?

Czytelnik z Wodzisławia

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu po spełnieniu łącznie następujących warunków:

- trzeba zostać uznanym za niezdolnego do pracy – częściowo lub całkowicie;

- mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy  - dla osoby powyżej 30 roku życia czas ten wynosi co najmniej pięć lat, a okres ten musi przypadać na ostatnie 10-lecie liczone od daty złożenia wniosku lub powstania niezdolności do pracy. Warunek ten nie jest wymagany, jeśli ubezpieczony zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i udokumentuje okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat dla mężczyzny (dla kobiet 25 lat),

- niezdolność do pracy powstała w okresie ubezpieczenia rentowego  - nie później niż 18 miesięcy po jego ustaniu. Warunek ten nie jest wymagany, jeśli ubezpieczony zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i udokumentuje okres składkowy i nieskładkowy – 25 lat mężczyzna (20 lat kobieta).


Zatrudniłam na czas zastępstwa kobietę, która – jak się później okazało – była w ciąży. Po trzech miesiącach pracy pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie. Wypłaciłam jej już wynagrodzenie chorobowe, po czym dalszą płatność zasiłku chorobowego przejął ZUS. Teraz został mi jeszcze jedna kwestia: czy po porodzie będzie jej przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Małgorzata K.

Odpowiedź na Pani pytanie uzależniona jest od tego, czy pracownica urodzi dziecko jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy, czy już po jego ustaniu. Jednym z podstawowych warunków uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego jest urodzenia dziecka  w okresie ubezpieczenia chorobowego (np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę) albo w okresie urlopu wychowawczego. W niektórych przypadkach uprawnienia takie daje również poród po ustaniu zatrudnienia, jednak nie dotyczy to sytuacji przedstawionej w pytaniu.

Umowa o pracę, zawarta na czas określony lun na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przyjście dziecka na świat, choćby w ostatnim dniu zatrudnienia pozwala wówczas ubezpieczonej na skorzystanie z zasiłki macierzyńskiego. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do umowy o pracę na czas określony zawartej, tak jak w przypadku opisanym w pytaniu, w celu zastępstwa pracownika w czasie jego nieobecności w pracy.

Jeżeli zatem pracownica urodzi dziecko przed powrotem do pracy osoby, którą zastępuje – uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego. W przeciwnym przypadku, gdy poród nastąpi po ustaniu zatrudnienia, zasiłek macierzyński nie będzie jej przysługiwał.