Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (120) Data wydania: 24.02.09

Drapieżność i czar okrucieństwa

W bibliotece otwarto wystawę prac rybniczanina Macieja Kozakiewicza.
„Rozmowa z księżycem” to tytuł wystawy prac Macieja Kozakiewicza, którą otwarto w galerii Jasna w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. O czym ta rozmowa? – O życiu – odpowiada krótko autor.
 
– Widzę w tych pracach świat niespokojnych przeżyć, niejasnych przeczuć, mrocznych pragnień i fantastycznych wizji. Są one emanacją nie tyle przemyśleń, co najskrytszych, najbardziej osobistych potrzeb duchowych autora. Obecna jest w nich tęsknota za niespełnionymi, a może i nierealnymi marzeniami – mówił podczas wernisażu Marian Rak, artysta malarz i nauczyciel wielu pokoleń. Przyznał też, że jest zaskoczony tą ekspozycją osobowości Macieja Kozakiewicza – filozofa, który maluje, czy też malarza, który filozofuje. – Jest tu smutna liryka, której błogi i dziwny spokój zakłócają drapieżność i czar okrucieństwa – podsumował wystawę Rak. – To, co powiedział pan Rak jest święte – stwierdził z uśmiechem jego uczeń Maciej Kozakiewicz, który na co dzień też jest nauczycielem. Autor wystawy pochodzi z Krakowa, ale od wielu już lat jest związany ze Śląskiem i z Rybnikiem. Studiował w Cieszynie, gdzie ukończył Instytut Sztuki Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego. Uzyskał dwa dyplomy: z malarstwa i grafiki warsztatowej. – Kiedyś malowałem strachy, które teraz personifikuję i daję im instrumenty muzyczne do ręki – mówił autor podczas wernisażu. I dodał, że przekaz pozostawia do odczytania widzom. – Nie mogę narzucać interpretacji moich obrazów. Każdy oglądający odczyta go po swojemu – zauważył Kozakiewicz, któremu niezmiennie towarzyszy przy malowaniu muzyka Lisy Gerrard, tworzącej niegdyś słynną formację „Dead Can Dance”. Te same dźwięki rozbrzmiewały także podczas wernisażu. Drugim stałym elementem wszystkich wystaw i prezentacji Macieja Kozakiewicza jest pewien wiersz. –  Znalazłem go w latach 80. w „Literaturze” i pasuje jak ulał. Stał się takim moim literackim życiorysem, który towarzyszy wszystkim moim wystawom. Jego autorką jest Aleksandra Pesta, której do dziś nie udało mi się odnaleźć – wyjawia Kozakiewicz. Podczas wernisażu w bibliotece wiersz zaprezentował Dominik Kalamarz. „(...) Chodziłem do szkoły, dorastałem w kinie, w bibliotece, w kościele, w domach ciotek i przypadkowych znajomych. Przybywało mi wagi. Rodzice, jak wszyscy rodzice byli zajęci zarabianiem pieniędzy więc spotykaliśmy się w niedziele, przy rosole. Pozostawiony sobie i światu zacząłem buntować się przeciw pozorom. Chciałem za wszelką cenę zerwać z ludzi i świata maskę, ale do dziś nie udało mi się. W piętnastym roku życia nauczyłem się pływać i płynę do dzisiaj. Topiłem się dopiero siedem razy i mam jeszcze wszystko przed sobą …”. Wystawę prac Macieja Kozakiewicza można oglądać do 23 marca.
 
Beata Mońka