Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (117) Data wydania: 03.02.09

Śląskie losy

W drugim spotkaniu z cyklu „Ślonzoki ło siebie, Ślonsku i po ślonsku” leszczyński dom kultury odwiedziło kilku znamienitych gości.
Jako kolejny film wyemitowane zostało ostatnie dzieło Eugeniusza Klucznioka „Byzuch”. Ten obyczajowy film traktujący o zderzeniu kulturowym wynikającym z wzajemnych wyobrażeń Polaków i Niemców o sobie został nakręcony w 2008 roku, a jedną z ról zagrał sam Jerzy Cnota. To historia kilku przyjaciół, którzy spotykają się po latach. Do Polski przyjeżdża Jorg, który od 25 lat mieszka w Niemczech. Towarzyszy mu rodowity Niemiec – Andreas. Wizyta gości wyzwala szereg komicznych sytuacji…
 
Na zaproszenie Eugeniusza Klucznioka na spotkaniu pojawił się Jerzy Cnota oraz specjalny gość Jerzy Janeczek, znany z takich ról, jak postać Witii Pawlaka w filmie „Sami swoi”. – To co wyróżnia film Klucznioka, to odwaga z jaką podchodzi do tematu i świeżość z jaką opowiada swe historie – podsumowuje dzieło śląskiego twórcy. Film okazał się bardzo bliski publiczności, która wzięła udział w żywej dyskusji po projekcji. – Większość charakterystycznych zdań padających z naszych ust to własne doświadczenia w podobnych sytuacjach, dlatego ten film jest tak realistyczny i znamienny – mówi grający powracającego Jorga Jerzy Haberstroh.
 
Również o kolejach losów Ślązaków opowiadał Alojzy Lysko, prezentując swą nową książkę „W koszarach pod szczytami Alp”, przedstawiającą historię jego ojca wcielonego przymusowo do Wehrmachtu . – To bardzo osobista książka, lecz nie mogłem jej nie napisać. Dzisiaj jest to temat całkowicie pomijany przez historyków, a przecież to część naszej śląskiej historii. Przypuszcza się, że z obszaru Górnego Śląska do Wehrmachtu powołano 250–300 tys. mężczyzn. Niestety to tylko szacunki, żadnych dokładnych danych na ten temat nie ma. Wezwanie do Wehrmachtu było jak wyrok, trudno było się od niego odwołać. Na wojnę musieli iść wszyscy uznani przez komisję wojskową za zdolnych do pełnienia służby. Wszyscy tutaj na Śląsku doskonale wiemy ilu naszych bliskich już nie wróciło, a ilu powróciło okaleczonych – streszcza swą książkę Lysko.
 
6 lutego w domu kultury w Leszczynach odbędzie się kolejna projekcja filmu Eugeniusza Klucznioka, tym razem będzie to „Kantpol”, zaś gościem specjalnym będzie Henryk Czapla malujący tzw. mandale.
 
Łukasz Żyła