Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (117) Data wydania: 03.02.09

Nie dajmy się grypie

Chorzy szturmują przychodnie i szpitale. Grypę można złapać na każdym kroku. Lekarze ostrzegają, że babcine receptury nie wystarczą w walce ze skutkami infekcji.
Poczekalnie pełne pacjentów i dużo większa liczba chorych trafiających do szpitala.  Grypa dała znać o sobie i jak na razie, nie odpuszcza.
 
– Przychodnie kierują do nas wielu chorych z najróżniejszymi powikłaniami spowodowanymi paragrypowymi infekcjami. Od mniej więcej dwóch tygodni przyjmujemy około 20 – 30 procent więcej pacjentów z  zapaleniem płuc, problemami żołądkowo–jelitowymi, czy zaostrzeniem chorób wieńcowych. Najwięcej trafia do nas dzieci i osób starszych –  potwierdza Rafał Woźnikowski, ordynator oddziału ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. O wzmożonej fali zachorowań można też usłyszeć w wielu przychodniach. – Trafia do nas dużo chorych z wysoką gorączką, bólem gardła, suchym kaszlem, bólami mięśni, stawów, kości. U części pacjentów, w tym ludzi starszych dochodzi do powikłań – opowiada lekarka Jadwiga Groborz z NZOZ „Pro–Vita”.  – W szpitalu niestety miejsc nie przybywa, mamy stałą liczbę pacjentów i personelu, który też choruje. Większość oddziałów, w tym pediatria jest pełna. Oczywiście każdy ciężko chory jest przyjęty, ewentualnie szukamy dla niego miejsca w okolicznych szpitalach. Jednak może się zdarzyć, że kogoś, kto może być leczony ambulatoryjnie odeślemy do domu – mówi Woźnikowski.
 
Syrop z cebuli nie zwalczy wirusa
 
– Na razie nie zauważyłyśmy, żeby sprzedawało się dużo więcej produktów typu zioła ogrzewające, miody, herbatki uodparniające, czy aloes, które zimą zawsze cieszą się dość dużą popularnością – mówi pani Grażyna z sklepu ze zdrową żywnością „Koziołek”.
 
– Może ci, co złapali grypę, są już na tyle chorzy, że do nas nie przychodzą tylko idą do lekarza – zauważa jej koleżanka ze sklepu  Magda.  – Trafia do nas wielu pacjentów po tygodniu leczenia domowymi sposobami, które jednak nie pomogły. Syrop z cebuli nie zwalczy wirusa, który panuje. Babcine metody mogą wspomagać leczenie albo sprawdzą się profilaktycznie u osób zdrowych – zauważa Groborz.  Nie brakuje natomiast osób, które pomocy szukają w aptece. – Jak tylko przeszła fala mrozów, to mniej więcej o 40 procent wzrosła sprzedarz leków na przeziębienia i grypę. Dużo osób kupuje leki bez recepty, bo próbują leczyć się sami. Ale dostać się do lekarzy nie jest teraz łatwo – mówią farmaceutki z apteki przy ul. Wyzwolenia. – Nie należy lekceważyć już pierwszych objawów i jak tylko zaczynamy źle się czuć, mamy dreszcze, bóle głowy, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży, ludzie starsi z obciążeniami kardiologicznymi, pulminologicznymi np. astmą, bo infekcja zaostrza te choroby – zaznacza lekarka. A gdy już dopadnie nas grypa, to oprócz przyjmowania zaleconych leków, wskazany jest wypoczynek. – Herbata z miodem, lekarstwa i do łóżka. To najlepszy pomysł jak pomóc osłabionemu organizmowi w walce z infekcją – stwierdza Woźnikowski. – Nawet jeżeli przyjmujemy antybiotyki, a chodzimy do pracy, to wciąż  możemy złapać kolejne infekcje – podkreśla Groborz. Poza tym zarażamy innych.   
 
Można profilaktycznie
 
– Moim zdaniem na szczepienia jest już za póżno. Powinno się szczepić, kiedy nie ma jeszcze infekcji, czyli od września do listopada. A teraz? Najlepiej unikać kontaktu z chorymi – mówi lekarka. – Można profilaktycznie pić zioła, miód i herbatki. Trzeba też ciepło się ubierać. Jak widzę dziewczyny biegające z gołymi brzuchami, to nie dziwię się, że chorują – mówi pani Grażyna ze sklepu  „Koziołek”. – Trzeba ubierać się adekwatnie do pogody, bo część pacjentów przesadza w drugą stronę. Ubierają się za grubo i przegrzewają organizm, co też nie jest wskazane – stwierdza Groborz. – Unikać miejsc publicznych, nie posyłać dzieci do przedszkola i dbać o siebie. Trudno powiedzieć jak długo potrwa ta fala zachorowań, ale na pewno przez najbliższe tygodnie musimy szczególnie uważać, bo nadal będziemy narażeni na infekcje – podkreśla ordynator oddziału ratunkowego.
 
Beata Mońka