Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (81) Data wydania: 27.05.08

Czyj teren, tego śmieci

Pod śmietnikami w Rybniku dochodzi do brutalnych przepychanek. 60-letni Przemysław Buchta został skatowany metalowym prętem tylko za to, że szukając aluminiowych puszek, zajrzał do nieodpowiedniego kontenera. Policja nie wszczęła postępowania, ale rybniczanin zna sprawcę i chce mu wytoczyć proces cywilny.

60-letni Przemysław Buchta został skatowany metalowym prętem tylko za to, że zajrzał do nieodpowiedniego kontenera.

Nikt nie jest w stanie oszacować, ile osób zajmuje się w Rybniku wybieraniem surowców wtórnych z przyblokowych kontenerów na śmieci. Każdy ma swój teren i trasę, wzdłuż której zagląda do kubłów.

Nie poddał się

Śmieci zbierają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć tych ostatnich jest zdecydowanie najwięcej. Jednym ze zbierających jest Przemysław Buchta. Zmusiła go trudna sytuacja finansowa. Mieszka sam, ściga go komornik, mimo to nie poddał się. Od dwóch lat dorabia do renty zbierając puszki po śmietnikach. – Wbrew pozorom można zarobić nawet kilkadziesiąt złotych dziennie. Nie ma się czego wstydzić, to praca jak każda inna – zapewnia Buchta.

Bił go metalowym prętem

Niedawno przekonał się o tym, że zbieranie może być niebezpieczne. – Była może godzina 6.30. Wracałem z miasta, z piekarni. Po drodze jak zwykle zaglądałem do kontenerów w poszukiwaniu puszek – wspomina pan Przemysław. W okolicach bloków przy ulicy Zebrzydowickiej został zaatakowany przez „konkurencję”. – Część ze zbierających pomaga sobie metalowymi hakami, którymi łatwiej przeszukiwać kontenery. Właśnie czymś takim zostałem uderzony w głowę – wspomina zbieracz. Napastnik okładał mężczyznę dobre kilka minut. Obite żebra do tej pory bolą. – Bił mnie po całym ciele, nawet po głowie. Byłem cały zakrwawiony. Zadzwoniłem po znajomego, który ma samochód. Zawiózł mnie do lekarza – wspomina pan Przemysław.

Dojdzie sprawiedliwości

Dotkliwe obrażenia, których skutki Buchta odczuwa do dziś, nie kwalifikowały się do wszczęcia przez policję postępowania. Uszczerbek na zdrowiu musiałby trwać ponad 7 dni. Gdy pan Przemysław doszedł do siebie, postanowił na własną rękę znaleźć napastnika. Ustalił wszystko. Wie, jak się nazywa oraz gdzie mieszka. Jan B., bo o niego chodzi, w przeszłości odsiadywał już wyrok za podobny czyn. Również pod śmietnikiem skatował na śmierć człowieka. – Nie boję się go i zamierzam wytoczyć mu proces cywilny. Będę domagał się od niego odszkodowania w wysokości 10 tys. zł. On ma pieniądze. Zarówno on, jak i jego żona dostają miesięcznie po ponad 2 tys. zł. Nie wiem, dlaczego chodzą po śmietnikach. Widocznie niektórym zawsze jest mało pieniędzy – kwituje Buchta.

Zbiera, żeby żyć

Wśród zbieraczy jest niepisana zasada, że jeśli ktoś „pracuje” przy danym śmietniku, inna osoba nie podchodzi do niego. Każdy ma swoją trasę oraz godziny, o której wyrusza zbierać. Aby zebrać kilogram aluminium, trzeba nazbierać 50 puszek. Kilogram aluminium kosztuje 3 zł. ale sezonowo można dostać nawet 5 zł. – Na pewno nie przestanę zbierać, bo nie będę miał na rachunki. Z czegoś trzeba żyć – kwituje.

Adrian Czarnota
Na prośbę bohatera, jego imię i nazwisko zostało zmienione.