Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (38) Data wydania: 31.07.07

Polska muzyka w złotej oprawie

Mieszkający od dwudziestu lat w USA Janusz Sporek, muzyk, pedagog i propagator polskiej kultury, przyjechał odwiedzić stare kąty.

Jeżeli jakiś polski muzyk występuje w najbardziej prestiżowej sali koncertowej świata - nowojorskiej Carnegie Hall – może to być zasługą właśnie Janusza Sporka.

Janusz Sporek wprawdzie urodził się w Rajczy, lecz zawodowo był niegdyś związany także z Rybnikiem, gdzie tworzył środowisko muzyczne.

Ej, urodziłeś się po coś innego

Janusz Sporek przyczynił się m.in. do powstania, obchodzącego w tym roku jubileusz 35-lecia, zespołu „Przygoda”. Nieco później stworzył Zespół Pieśni i Tańca „Górnicy”, działający przy KWK Dębieńsko. Jednak coraz dotkliwsze działania Służb Bezpieczeństwa zmusiły go do wyemigrowania pod koniec lat 80. do Nowego Jorku.  Przez ponad trzy lata pracował za oceanem jako hydraulik, był kierowcą ciężarówek, budował domy. – Pewnego dnia powiedziałem sobie: Ej, urodziłeś się po coś innego – wspomina.

Na skrzydłach radości

Miał szczęście, bo w rok po przyjeździe do Stanów Polsko–Amerykański Zespół Pieśni i Tańca zwrócił się do niego z propozycją dyrygowania ich koncertem w Lincoln Center. – To było wydarzenie, które mi dodało skrzydeł. Nigdy nie zapomnę tego wejścia na scenę. Nogi mi się ugięły, gdy zobaczyłem te 3 tysiące ludzi na widowni. No, a potem już jakoś poleciało – podsumowuje. Przyszły kolejne występy i zlecenia na przygotowanie aranżacji muzycznych. Mógł zająć się tym, co naprawdę go pasjonuje. W 1991 r. założył szkołę muzyczną – Music Education Center. Najpierw uczniowie wywodzili się z tamtejszej Polonii. Dzisiaj na zajęcia uczęszczają także Amerykanie, Hiszpanie i Chińczycy.

Marzenia się spełniają

Lecz wielkim marzeniem Janusz Sporka było zaprezentowanie polskiej muzyki w najbardziej prestiżowej sali koncertowej Carnegie Hall. I jak to bywa z marzeniami, przy drobnej pomocy, spełniają się. W listopadzie 1999 roku poprowadził koncert: „Polonia in Tribute to Chopin and Kilar” z udziałem prawie 200 chórzystów i 60-osobowej orkiestry. Jednym z wykonawców był pianista – Jacek Zganiacz. – A potem już wchodziłem do Carnegie Hall jak do domu kultury „Dębieńsko” – żartuje Janusz Sporek. Sprawił, że w Nowym Jorku występowali także m.in.: Chór Akademicki Politechniki Śląskiej pod dyrekcją prof. Czesława Freunda, prof. Julian Gembalski, Piotr Paleczny, czy zespół „Śląsk”. Serca nowojorskiej publiczności podbili też pianiści Beata Blińska i Stanisław Drzewiecki.

Kilarowi na urodziny

11 listopada tego roku Janusz Sporek organizuje koncert dzieł Wojciecha Kilara. Zabrzmią „Angelus” i muzyka z filmu „Dziewiąte wrota” Romana Polańskiego. Do udziału w koncercie zaprosił Mistrza Kilara, z którym spotkał się w Katowicach, podczas obchodów jego 75. urodzin.

Pobyt w Polsce był też okazją do porozmawiania z dawnymi znajomymi. Jednym z nich jest Zenon Keller, znany rybnicki fotoreporter.  – Nie zmieniamy się tak bardzo, tylko wnuków przybywa – żartowali obaj podczas spotkania. Udało się też wypocząć kilka dni w rodzinnej Rajczy. – Napatrzyłem się na te moje góry, na tę moją Sołę kochaną i postanowiłem przyjeżdżać do Polski co roku, przynajmniej na kilka dni – zdradził Amerykanin z Rajczy.

Beata Mońka