Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (35) Data wydania: 10.07.07

Raj dla biedronek

To, że Rybnik w ostatnim czasie bije wszelkie rekordy w stawianiu supermarketów, to wszyscy wiemy, widzimy i co najważniejsze czujemy.

Nie ma chwili wytchnienia. Wystarczy wyjść na ulicę nowoczesnego miasta i zastanowić się, co ludzie robią najczęściej. Nie ulega wątpliwości, że dwie rzeczy: pracują i kupują. Po drodze zachodzą jeszcze do banków, agencji pożyczkowych, kantorów. Ośmieliłabym się nawet użyć stwierdzenia, że weszliśmy w Erę Konsumpcjonizmu (czy nazwa się przyjmie, tego nie wiem, ale z perspektywy uczniowskiej znacznie ułatwiłoby mi rozróżnianie wydarzeń historycznych i epok, gdyby nazwy były kontynuowane. Barok – kojarzę. Renesans – też. Ale z kolejnymi wiekami może być gorzej. Jeszcze jakiś czas temu Rybnik nie mógł poszczycić się mianem „metropolii”. Dziś ogromny rozwój sieci handlowych sprawił, że poczuliśmy się „kimś”. Jesteśmy bardziej na czasie, czujemy się modniejsi; taka Warszawka nie jest już obiektem westchnień dla ludzi, którzy chcą być trendy w swoim mieście. Dziś jest to w zasięgu ręki. Dziś ulice Rybnika nie trącą kiczem i brakiem gustu. Dziś można naprawdę w Rybniku dobrze zjeść; jest gdzie zaspokoić ludzką potrzebę kontaktu z innymi; poczytać „Twój Styl” dodany gratisowo do kawy espresso za jedyne 20 zł za dwa łyczki.

Generalnie, nie da się ukryć, że takie miejsca wypaczają lekko ludzką psychikę. Jako baczna obserwatorka otaczającego mnie świata, dostrzegłam nawet pewien syndrom „elity”. Dotyczy to głównie kobiet. Za zaczarowanymi drzwiami świątyni konsumpcji, zachowują się jakoś inaczej. Inaczej chodzą, ina-czej mówią. Tak jakby krzyczały całą sobą „jestem TU, więc jestem KIMŚ”. Stać mnie na to, na tamto. A jeśli nawet nie, to nic nie szkodzi, bo dziś brak gotówki w portfelu wcale nie oznacza ubóstwa. Są przecież zaczarowane karty, do których nikt nam nie zajrzy. A potem, w jakiż to sposób spłacimy tę przecudną sukienkę za jedyne 1500 zł, to już nieważne. Ważne, że się ją ma.

Tytułowych „Biedronek” przybywa nam jak grzybów po deszczu. I gdyby chodziło o przyrodę to byłabym ZA. Ale niestety. Po raz kolejny chodzi o super–hiper–mega–market. Gdzie nie spojrzeć, tam wwierca we mnie te swoje radosne, zachęcające oczka olbrzymia biedronka. Wychodzę na balkon – Biedronka, wysiadam z autobusu – Biedronka, jadę pociągiem – już w Paruszowcu widzę z nasypu Big Biedronkę. No i jeszcze teraz…

Nowa wiadomość zwaliła mnie z nóg. Dosłownie. Przyznam wam szczerze, że po ostatniej wizycie mojej cioci w Rybniku, miałam nadzieję, że w kolejne święta Bożego Narodzenia odbiorę ją z nowoczesnego dworca. Albo przynajmniej wyremontowanego. I tu pojawia się wielkie rozczarowanie. Muszę ją uprzedzić, że będzie musiała wysiąść obok Biedronki!!!
Mam tylko nadzieję, że mój ukochany las na Nowinach zostanie nienaruszony. Bo to jedyne miejsce, gdzie akceptuję biedronki.

Aleksandra Musiałek
absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, studentka fotografii