Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1047) Data wydania: 15.12.20
Czytaj e-gazetę

Szpital ze sprzętu za 300 tys. korzysta na ćwierć gwizdka. „Wiedzieliśmy, że tak może być”

Przez brakujące odczynniki do testów na obecność koronawirusa w szpitalnym laboratorium w Wodzisławiu Śl. wykonywana jest mała ilość tych badań. – Już na etapie wybierania sprzętu wiedzieliśmy, jak może wyglądać sytuacja w tym zakresie – przyznaje szefostwo lecznicy.

POWIAT Wracamy do sprawy aparatury laboratorium wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala, która miała przyspieszyć diagnozowanie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Przypomnijmy, że podczas listopadowej sesji radni powiatu wodzisławskiego usłyszeli od dyrekcji Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., że brakuje odczynników do przeprowadzania testów. Okazuje się, że ta sytuacja wcale nie jest zaskakująca dla szefostwa szpitala.

Zamiast 50, tylko 8

Kilka miesięcy temu pracownia mikrobiologii lecznicy wzbogaciła się o analizator i komorę laminarną do molekularnego wykrywania RNA patogenów chorobotwórczych, w tym m.in. wywołujących chorobę Covid-19. Dla szpitala, jak i jego pacjentów aparatura była o tyle istotna, że placówka miała stać niezależna, tak by nie musiała już czekać nawet kilku dni na wyniki próbek testów z zewnętrznych laboratoriów. – Analizator, który posiadamy, nie ma zamienników. Jest tylko jedna firma, która dostarcza odczynniki. Na przełomie lipca i sierpnia otrzymaliśmy od niej informację o ograniczeniu dostaw tych odczynników – mówiła podczas listopadowej sesji zastępca dyrektora PPZOZ-u Anita Wardzyk–Kulińska. Pomimo że laboratorium może wykonywać około 50 testów dziennie, to w związku z zaistniałą sytuacją wykonuje ich zaledwie 8. – Sami wykonujemy badania tylko dla tych pacjentów, którzy muszą otrzymać wynik testu w ciągu godziny. Z kolei wymazy od pacjentów, którzy mogą zaczekać, przekazywane są do laboratorium w Sosnowcu – poinformowała Anita Wardzyk – Kulińska.

Mieli świadomość możliwych problemów

– Już na etapie wybierania sprzętu wiedzieliśmy, że będą problemy z dostarczaniem odczynników – przyznaje nam dyrektor PPZOZ-u Krzysztof Kowalik. – Otrzymywałem sygnały z innych szpitali, które mają analizator tej właśnie firmy, że nie otrzymują takiej ilości odczynników, jaką by chcieli. Niezależnie od tego zdecydowaliśmy się na ten zakup, ponieważ chcieliśmy pozyskać sprawdzone i dobre urządzenie – dodaje. Dyrektor zauważa, że podobne problemy także wystąpiłyby, jeżeli analizator byłby innej firmy. Powód? Ogólnoświatowe duże zapotrzebowanie na testy i odczynniki do nich. Krzysztof Kowalik zapewnia jednak, że analizator tak czy inaczej, spełnia swoją funkcję. – Nie jest tak, że ten sprzęt jest niewykorzystywany. Jeżeli coś się dzieje wśród personelu, czy mamy pacjenta, który wymaga badania w trybie pilnym, to jesteśmy w stanie takie testy zrobić – mówi. – Oczywiście, że chcielibyśmy robić więcej badań. Ale na ten moment sprzęt spełnia swoje zadanie i nasze oczekiwania – podkreśla dyrektor Kowalik.

Były podziękowania i gratulacje

Przypomnijmy, że nowy sprzęt pozwala na oznaczanie nie tylko koronawirusa, ale również innych wirusów, bakterii, a nawet grzybów. Koszt nowej aparatury wyniósł nieco ponad 300 tys. zł. i pokryła go Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW. 15 października pracownię mikrobiologii odwiedzili wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a zarazem prezes Fundacji JSW Artur Dyczko, senator Ewa Gawęda oraz starosta Leszek Bizoń. Okazją do spotkania była prezentacja analizatora i komory laminarnej. Goście mieli okazję zapoznać się z możliwościami technicznymi sprzętu, a także dowiedzieć się, jak wygląda proces wykrywania obecności nawet śladowych ilości RNA koronawirusa w próbkach pobranych od pacjentów. Była to również okazja do przekazania gratulacji i podziękowań. Wówczas jednak nikt opinii publicznej nie informował, że możliwości aparatury nie będą wykorzystywane w pełni.

(juk)