Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (671) Data wydania: 17.09.13

Prokuratura: dyrektorka nie fałszowała, ale była niedbała

Postępowanie w sprawie fałszowania dokumentów przez byłą już dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie zostało umorzone.

PSZÓW O zamieszaniu, które wybuchło wokół dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszowie, po raz pierwszy pisaliśmy w kwietniu. Cała sprawa zaczęła się od doraźnych kontroli przeprowadzonych przez rybnicką delegaturę Kuratorium Oświaty w Katowicach w ubiegłym roku szkolnym. Pierwsza z nich odbyła już we wrześniu po skardze złożonej przez rodziców uczniów, druga dotyczyła kwestii, o jakich informowała rada pedagogiczna szkoły. Kontrolerzy z delegatury o swoich wątpliwościach poinformowali Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli i na jego wniosek sprawą zajęła się Komisja Dyscyplinarna. W lutym zarządzeniem burmistrza Pszowa dyrektorka została zawieszona w pełnieniu obowiązków.

Dodatkowo do Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu wpłynęły aż dwa zawiadomienia. Pierwsze wysłał zastępca burmistrza Pszowa, a drugie zastępca rzecznika dyscyplinarnego z Kuratorium Oświaty w Katowicach. Obydwa dotyczyły szkolnej dokumentacji. Śledczy musieli sprawdzić, czy dyrektorka fałszowała podpisy nauczycieli i czy posługiwała się sfałszowaną dokumentacją podczas kontroli.

To nie dokumenty

Okazuje się, że postępowanie prokuratorskie zostało umorzone już w pod koniec maja, o czym niedawno listownie poinformowała nas pani dyrektor. Prokuratura nie dopatrzyła się w jej działaniu znamion przestępstwa. – Te arkusze ocen nie są dokumentem w rozumieniu kodeksu karnego – tłumaczy prokurator Agnieszka Cisowska z Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu.

Kodeks dokładnie precyzuje co jest dokumentem, a co nie. – Przyjęliśmy wiarygodną wersję wyjaśnień pani dyrektor, że były to po prostu jej prywatne zapiski. Te tworzone były najpierw w formie brudnopisu, na którym oceniała lekcję, a dopiero później sporządzała na komputerze prawdziwy arkusz, gdzie była pieczęć szkoły i jej pieczątka. I dopiero wówczas taki arkusz miał być wystawiany do podpisania przez nauczyciela – wyjaśnia prokurator.

Dyrektorka nie kwestionowała, że złożyła podpisy za nauczycieli, ale zrobiła to na nieopieczętowanych arkuszach. – Nie mogliśmy jej wersji podważyć czy wykluczyć. Według niej były to notatki robocze, a takie notatki nie są dokumentem – dodaje Agnieszka Cisowska.

Niedbale z arkuszami

Prokurator – mimo umorzenia postępowania – zwraca uwagę, że dokumentacja była prowadzona niedbale i ze znacznymi uchybieniami. Tym jednak zajmuje się Komisja Dyscyplinarna. – Jej prace zostały zawieszone do czasu zbadania sprawy przez prokuraturę. Obecnie wznowiono je – wyjaśnia Anna Wietrzyk z Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Konkretne przesłanki

Burmistrz Pszowa, który zapoznał się z decyzją o umorzeniu, nadal uważa decyzję o zawieszeniu dyrektorki za słuszną. – Pani dyrektor nie została zawieszona z powodu oddania sprawy do prokuratury. Przyczyną zawieszenia było postępowanie, jakie wszczęła wobec niej Komisja Dyscyplinarna. A to postępowanie trwa do tej pory – podkreśla burmistrz Marek Hawel. Dodaje, że miasto i tak wstrzymywało się z decyzją o zawieszeniu. Dopiero kiedy sprawa przed Komisją Dyscyplinarną nabrała tempa, burmistrz wydał zarządzenie o zawieszeniu. – To czytelna i czysta decyzja, która był oparta na konkretych przesłankach. Od samego początku mówiłem, że my nie jesteśmy od ferowania w tej sprawie wyroków – podkreśla włodarz. 

Poza konkursem

Zawieszenie straciło moc 31 sierpnia. Tego dnia upłynęła kadencja pani dyrektor. Sama nie mogła wystartować w konkursie, ponieważ nadal trwa postępowanie przed Komisją Dyscyplinarną. – Próbowaliśmy przesunąć konkurs i przeprowadzić go pod koniec roku, żeby sytuacja uspokoiła się i wyjaśniła. Ale kuratorium nie wyraziło na to zgody – wyjaśnia burmistrz Hawel. Konkurs został więc przeprowadzony. Dyrektorem została Jolanta Handziuk.

Burmistrz dodaje, że jeśli Komisja Dyscyplinarna oczyści byłą już panią dyrektor z zarzutów, będzie ona miała prawo do roszczenia o uzupełnienie obniżonego wynagrodzenia. – W okresie zawieszenia pani dyrektor nie otrzymywała dodatków funkcyjnych – wyjaśnia.  

Magdalena Sołtys, Adrian Czarnota


W opinii byłej już pani dyrektor przebieg całej sprawy może dowodzić temu, że ktoś próbował zadziałać na jej niekorzyść. – Według zeznań, z którymi miałam okazję zapoznać się w toczącej się sprawie, sytuacja z wyniesieniem moich prywatnych notatek była przygotowana przez grupę nauczycieli oraz panią sekretarkę, która pod moją nieobecność weszła do gabinetu i zabrała skoroszyt z notatkami służbowymi. Następnie pokazała go nauczycielom i na ich prośbę powieliła notatki na ksero. Wszystko to nielegalnie. Na podstawie zupełnie prywatnych zapisów, które nie były dokumentem,skonstruowano niesłuszne oskarżenie i skierowano postępowanie przeciwko mojej osobie do Komisji Dyscyplinarnej. Również prokuratura wszczęła postępowanie, które po wnikliwej analizie zostało umorzone. Zostałam oczyszczona z zarzutów. Mam jednak poczucie, że moja droga zawodowa została zablokowana, ponieważ nie mogłam przystąpić do konkursu, który w między czasie został ogłoszony. Wszystko to ponadto dużo mnie kosztowało. Miałam jednak duże wsparcie ze strony rodziców uczniów tej szkoły i mieszkańców, za co ogromnie dziękuję – podkreśla Aleksandra H.

Była pani dyrektor przyznaje, że nie rozumie postawy władz miasta. – Staram się pojąć zachowanie pana burmistrza. Wiem, że miał prawo podjąć decyzję o zawieszeniu mnie, że zależało mu na wyjaśnieniu sytuacji. Ale już na początku czerwca otrzymał informację, że prokuratura umorzyła postępowanie, a w kolejnych dniach dostał pełny opis sprawy, pełną wiedzę. Mógł cofnąć swoją decyzję. Tym bardziej, że Komisja Dyscyplinarna prowadziła postępowanie pod tym samym kątem, co prokuratura – dodaje.