Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (619) Data wydania: 18.09.12

Harcerze Szarej Lilijki świętują

RADLIN – Szczep Harcerski im. Szarej Lilijki zorganizował 8 września Pokoleniowy Zlot 80-lecia Harcerstwa w Radlinie-Głożynach.

Na zaproszenie harcmistrza Antoniego Francuza odpowiedziało ponad 200 osób. W spotkaniu wzięło udział kilka pokoleń byłych i obecnych harcerzy związanych ze szczepem im. Szarej Lilijki. Najstarszym uczestnikiem zlotu był 89–letni Zygmunt Szymiczek, który wstąpił do głożyńskiego harcerstwa w momencie jego założenia. – Drużyna powstała 14 października 1931 r. Pierwszym drużynowym był Alozy Piecha – wspomina Antoni Francuz, organizator zlotu.

Reaktywacja drużyny

Sam hm Antoni Francuz dołączył do harcerzy z Głożyn 15 maja 1945 r., czyli w momencie reaktywacji drużyny. – Pamiętam, że gdy jako uczniowie byliśmy na pochodzie z okazji zakończenia wojny, poinformowano nas o możliwości wstąpienia do harcerstwa. Skorzystałem – wyjaśnia i dodaje, że kolejny rozdział historii szczepu im. Szarej Lilijki rozpoczął się w 1957 roku. Inicjatorami odrodzenia się drużyny byli uczniowie 7 klasy: Edward Warzecha, Paweł Dziwoki i Zygmunt Barteczko. Drużynowym najpierw został Ignacy Szczotok, a rok później Antoni Francuz. – Kilku chłopców zwróciło się do mnie z pytaniem, czy pomogę w prowadzeniu drużyny. Byłem wówczas świeżo upieczonym małżonkiem, poza tym chodziłem do technikum wieczorowego w Katowicach, więc nie miałem zbyt wiele czasu, ale coś mi z tych poprzednich lat harcerskich zostało i zgodziłem się – opowiada pan Antoni.

Długie rozmowy

Przesłaniem zlotu było hasło Ocalić od zapomnienia. Służyły temu rozmowy oraz oglądanie kronik i fotografii. W spotkaniu nie brakowało przedstawicieli młodego pokolenia. – Należę do harcerstwa od 3 lat i sama staram się tym zarażać innych. Wystarczy że wrócę z biwaku i opowiadam, jak biegaliśmy po lesie, kąpaliśmy się w rzece, chodziliśmy po górach i zdobywaliśmy szczyty – wylicza Gabriela Szopa z Hufca Ziemi Wodzisławskiej.

(mas)