Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (619) Data wydania: 18.09.12

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Moja żona urodziła dziecko. Z tego tytułu jako przedsiębiorca podlegający dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu chciałbym skorzystać z zasiłku ojcowskiego. Na jakich zasadach będzie mi on przyznany i w jakiej wysokości?

Marcin Z.

Pan, jako ubezpieczony – ojciec wychowujący dziecko, może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Świadczenie to przyznawane jest w wymiarze 2 tygodni (14 dni), ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.  W celu uzyskania prawa do tego świadczenia musi Pan złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stosowny wniosek zawierający datę, od kiedy zamierza Pan skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, jednocześnie załączając do niego: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu, zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z–3b. Wymienione dokumenty należy złożyć w organie rentowym najpóźniej na dzień przed wnioskowanym okresem. 


Jestem emerytem, w jaki sposób mogę ubezpieczyć moją niepracującą żonę, która jest na moim utrzymaniu?

Jan z Gorzyc

Osoba pobierająca świadczenie emerytalno–rentowe z ZUS może zgłosić małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli nie posiada on innego tytułu do tego ubezpieczenia. W celu zgłoszenia małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego emeryt lub rencista powinien wypełnić wniosek ZUS RP–13. Formularz dostępny jest w salach obsługi klienta w każdej jednostce ZUS i na stronie internetowej www.zus.pl.


Jestem na emeryturze, która niestety jest bardzo niewielka. Zastanawiam się nad wynajęciem mieszkania dla studentów, ale nie wiem, czy  z tego powodu moja emerytura nie zostanie pomniejszona. Czy osiąganie przychodu z najmu lokalu powoduje zmniejszenie świadczenia lub jego zawieszenie?

Anna S.


Nie. Przychody uzyskiwane z innego tytułu niż zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo pozarolnicza działalność gospodarcza pozostaje bez wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń. Osiąganie przychodu z tytułu najmu lokali ma wpływ na wysokość emerytury tylko wtedy gdy najem stanowi przedmiot działalności gospodarczej.


Jestem rencistką, ale mam okazję znów pracować. Czy muszę zrzec się renty, jak mam to zrobić?

Zofia z Pszowa


Podejmując się zatrudnienia nie musi Pani „zrzekać” się renty z tytułu niezdolności do pracy. Może Pani podjąć zatrudnienie i jednocześnie pobierać rentę. Należy pilnować jednak wysokości zarobków. Zawieszenie lub zmniejszenie wysokości renty uzależnione jest od kwoty osiąganego przychodu. Rencista, który osiąga przychody z tytułu podjęcia zatrudnienia, zobowiązany jest powiadomić oddział ZUS, który wypłaca mu świadczenie o podjęciu zatrudnienia.