Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (614) Data wydania: 14.08.12

Jazda na symulatorze zderzeń aż zęby zgrzytają

Wodzisław – W warsztacie samochodowym w Zawadzie powstał samochodowy symulator zderzeń

Rozsiadam się wygodnie w fotelu samochodowym. Zapinam pasy i ruszam. Jadę 13,5 km na godzinę. Nagle bum. Gwałtowne uderzenie z całą mocą wypycha mnie do przodu, aż czuję ukłucie między żebrami. Na szczęście mam zapięte pasy, a zderzenie to nie realna stłuczka, ale jej symulacja wykonana w tzw. symulatorze zderzeń.

Jazda bez trzymanki

W ubiegłym roku Sabina Orlik z Ośrodka Szkolenia Kierowców w Wodzisławiu, wraz z Tadeuszem Zdrojewskim – właścicielem warsztatu samochodowego w Zawadzie postanowili skonstruować samochodowy symulator zderzeń. – Słyszałem o takim urządzeniu i byłem ciekaw jak to działa – wspomina Tadeusz Zdrojewski. – Pomyślałem, że fajnie byłoby samemu coś takiego zrobić.

Pan Tadeusz zaczął szperać w internecie, podpatrując tam podobne urządzenia. Z czasem zbudował stalowy stelaż symulatora i zaczął próby jego działania. – Byłem niecierpliwy i nie mając jeszcze zamontowanego fotela robiłem próby zderzeniowe jeżdżąc na samym stelażu – śmieje się mężczyzna.

Fotel z mazdy, pasy z cinquecento

Konstrukcja stelaża symulatora ma 4 m długości, pół metra szerokości, zaś jej wysokość w najwyższym punkcie to 70 cm. Całość urządzenia uzupełnia fotel samochodowy pochodzący z rozbitej mazdy i pasy bezpieczeństwa z cinquecento. Zaprojektowanie urządzenia trwało kilka miesięcy, zaś samo jego wykonanie  zajęło mechanikowi zaledwie tydzień.

Teraz symulator zderzeń, który stanowi element wyposażenia wodzisławskiego ośrodka szkolenia kierowców, wypożyczany jest nieodpłatnie na różnego typu festyny i zloty samochodowe. Zainteresowanie nim jest bardzo duże. – Jazdy na symulatorze chcą spróbować zarówno nastolatki, jak i osoby leciwe – mówi Sabina Orlik. – Pamiętam mężczyznę, który ważył ponad 110 kg. Kilka razy przymierzał się, by usiąść w symulatorze. Bał się, więc do tej próby podchodził czterokrotnie.

To nie zabawka

Dla wielu, zwłaszcza tych najmłodszych, symulator to rodzaj zabawki. Ale przecież nie o to w nim chodzi. – Przesłanie jest proste: wsiadając do samochodu zawsze trzeba zapinać pasy, bo nawet  przy prędkości 13 km/godzinę, podczas zderzenia  siła uderzenia oddziałująca na kierowcę i pasażerów jest bardzo duża – mówi Sabina Orlik. – Każdy, kto doświadczył jazdy na symulatorze przyznaje, że nie zdawał sobie sprawy, jak duże są to obciążenia.

– Czasem, jak ktoś podczas jazdy na tym urządzeniu zaciśnie zbyt mocno zęby, to może nimi nieźle zadzwonić – dodaje Tadeusz Zdrojewski.

(abs)