Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (612) Data wydania: 31.07.12

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska
Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Jestem studentką i otrzymuję rentę rodzinną po ojcu, który zmarł gdy byłam jeszcze mała. W czerwcu zmarła moja mama, która miała wcześniejszą emeryturę. Czy mam prawo do jakiś dodatkowych świadczeń?

Studentka

Tak, na Pani wniosek do pobieranej obecnie renty rodzinnej zostanie przyznany dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten jest corocznie waloryzowany. Może Pani również ubiegać się o ustalenie renty rodzinnej po zmarłej mamie. Ale wypłacane może być tylko jedno, korzystniejsze świadczenie. Renta rodzinna wraz z dodatkiem dla sierot zupełnych będzie wypłacana na czas nauki, nie dłużej niż do osiągnięcia przez Panią 25 lat. Oznacza to obowiązek zawiadomienia ZUS o przerwaniu bądź zaprzestaniu nauki.


Przepracowałam 35 lat i jeszcze pracuję. Obecnie mam 54 lata. Czy mogłabym przejść na wcześniejszą emeryturę? Jakie warunki musiałabym spełniać?

Janina z Wodzisławia

Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. wcześniejsza emerytura przysługuje, jeżeli osoba była zatrudniona w warunkach szczególnych i do dnia 31 grudnia 1998 r. posiadała wymagany staż pracy, tj. w przypadku kobiet 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 15 lat w warunkach szczególnych.


Ile można doliczyć sobie do emerytury z tzw. roli?

Jurek z Godowa

Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. nie ma znaczenia długość stażu pracy. Wysokość liczenia według nowych zasad uzależniona jest od zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zgromadzonych po 1 stycznia 1999 r. składek emerytalnych na indywidualnym koncie. Nie da się udzielić Czytelnikowi wyczerpującej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Przede wszystkim nie wiemy, kiedy się urodził i o jaki rodzaj emerytury chce się ubiegać, czy o emeryturę wcześniejszą, czy też w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.


Mam 25 lat, jestem słuchaczem studiów podyplomowych. Wkrótce zamierzam podjąć pracę na umowę-zlecenie, na czas trwania wakacji. Czy z tytułu tej umowy będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne?

Grzegorz z Radlina

Zgodnie z przepisami o szkolnictwie wyższym, nie są studentami uczestnicy studiów doktoranckich oraz uczestnicy studiów podyplomowych. Studia podyplomowe są inną niż studia wyższe i studia doktoranckie formą kształcenia, przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych. Z tytułu umowy-zlecenia będzie Pan podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe, w Pana przypadku, będzie dobrowolne.