Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (480) Data wydania: 19.01.10

Bez wolontariusza ani rusz

Bezinteresownie pomagają pracownikom socjalnym.
W Godowie nie brakuje osób wymagających pomocy ze strony Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Nie zawsze do wszystkich docieramy, ale i tak ludzi oczekujących tego by ktoś do nich zajrzał, zainteresował się ich losem jest sporo – mówi Monika Sobik, pracownik socjalny z GOPS. Dlatego godowska opieka społeczna angażuje do pomocy osoby, które chcą pomagać innym. Tak było w ramach programu „Sąsiedzka pomoc”, gdzie zatrudniano chętnych do pomocy na umowy zlecenia. Od listopada ubiegłego roku zaangażowano również wolontariuszy.
 
Nieoceniona rozmowa
 
Jedną z osób, odwiedzanych przez wolontariusza jest Frydolin Noga, 80-letni mieszkaniec Łazisk. Pan Frydolin jest niepełnosprawny, ale zupełnie dobrze radzi sobie z domowymi czynnościami. Tym bardziej, że mieszka z rodziną, która się nim opiekuje. – Mnie nie potrzeba żadnej wielkiej pomocy, bo sam sobie potrafię wszystko przygotować, mam też na miejscu rodzinę. Jedynie czego mi czasem brakuje to towarzystwa. Wszyscy domownicy pracują, mają sporo zajęć, nie zawsze mogą ze mną być. Cieszę się więc kiedy odwiedza mnie wolontariuszka, z którą mogę porozmawiać na każdy temat. Taka rozmowa dobrze wpływa na sferę psychiczną, na stan ducha – mówi pan Frydolin. Starszego mieszkańca Łazisk odwiedza wolontariuszka ze Skrzyszowa. – Nie stać mnie na to żeby pomagać ludziom materialnie, więc postanowiłam zaangażować się w wolontariat – mówi Joanna Kosider. Do swojego podopiecznego przychodzi raz w tygodniu, na półtorej godziny. Większość czasu spędzają na rozmowie.
 
Dzieci chcą być przytulane
 
Frydolin Noga to nie jedyny podopieczny pani Joanny. Wolontariusze odwiedzają bowiem nie tylko starszych i schorowanych ludzi. Często docierają do dzieci klientów Ośrodka Pomocy Społecznej. – Odwiedzam dwójkę dzieci, którym pomagam w nauce. Zresztą bardziej od pomocy dzieci często oczekują zwykłego towarzystwa, a przede wszystkim tego by ktoś je poprzytulał – opowiada wolontariuszka.
 
Aktywni gimnazjaliści
 
Dziś wolontariuszy współpracujących z opieką społeczną w Godowie jest 16. To osoby w różnym wieku. Młode mamy jak pani Joanna, ale również ludzie po 50-tym roku życia. – Największą grupę wśród nich tworzą jednak gimnazjaliści ze Skrzyszowa. Ich postawa jest godna pochwały, bo nie dość że poświęcają swój wolny czas na rzecz innych, to w dodatku podchodzą do swoich obowiązków poważnie – mówi Izabela Hudek, pracownik GOPS. – Najbardziej cieszymy się z tego, że ludzi gotowych do bezinteresownej pomocy jest coraz więcej. Ciągle zgłaszają się do nas nowe osoby – dodaje pani Izabela.
 
Artur Marcisz