Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43, (455) Data wydania: 21.10.08

Jak obliczają opłaty za ciepło?

Urzędnicy mówią nieprawdę i każą nam płacić za to, czego nie otrzymujemy – mówi mieszkanka Wodzisławia. Druga strona zaprzecza i wyjaśnia na jakich zasadach wystawiane są rachunki.

Wracamy do sprawy sprzed tygodnia. Bohaterką naszego artykułu pt. „Dlaczego moje dzieci marzną?” była Iwona Słocińska, matka czwórki dzieci. Kobieta twierdzi, że płaci za centralne ogrzewanie, choć woda w kaloryferach jest zimna. Wszystko za sprawą wadliwej regulacji pomp wykorzystujących do ogrzewania ciepło z głębi ziemi. Urządzenia często się wyłączają, choć powinny pracować. Zdaniem wodzisławianki efekt to potężna wilgoć i grzyb na ścianie. Zaprzecza jakoby wentylacja jej mieszkania była wadliwa. – Wmawiają mi, że nie zgodziłam się na wymianę kratek. Co z tego, przecież w tym samym okresie kominiarz był dwa razy i stwierdził, że wszystko jest w najlepszym porządku. Gdy pompa szwankuje, a my płacimy za zimno w mieszkaniach, to szuka się innych przyczyn – mówi Iwona Słocińska.

Trzy liczniki
 
Urzędnicy tłumaczyli, że usterki zostaną zlikwidowane. Zaprzeczają ponadto, jakoby lokatorzy płacili za coś, czego nie otrzymują. – Płacą jedynie za prąd, który jest niezbędny do podgrzania wody. Jeśli pompa nie działa – nie płacą – zapewnia ponownie Stanisława Stawarska z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej.
Mieszkańcy nie wierzą. – Przecież mamy trzy liczniki. Za ciepłą wodę, zimną i za centralne ogrzewanie. Tak więc płacimy nawet za zimną wodę, którą te pompy dostarczają do kaloryferów, a że jest zimna, to już nikogo nie obchodzi – denerwuje się Iwona Słocińska.

Jak jest naprawdę?
 
Na temat zasad rozliczania ciepła z pracownikami Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej rozmawialiśmy ponownie. Ryszard Kühn, dyrektor ZGMiR ds. technicznych zapewnia, że to mieszkańcy nie mają racji.
Opłata za centralne ogrzewanie składa się z dwóch części – 40% to opłata stała wynikająca ze wskazań licznika energii elektrycznej zamontowanego na wspomnianej pompie. Wartość ta dzielona jest przez metraż każdego z mieszkań i każdy płaci swoją część. Lokatorzy płacą nawet wówczas, gdy przez cały sezon ich grzejniki są zakręcone. Pozostałe 60% to opłata zmienna uzależniona od wskazań wodomierza zainstalowanego przy wlocie do grzejników. W tym przypadku spełnia on rolę podzielnika ciepła. Wartość widoczna na wodomierzu mnożona jest przez koszt prądu wyliczony dla konkretnego mieszkania z licznika energii elektrycznej zainstalowanego na pompie. Jeśli grzejniki są zakręcone, wodomierz wskazuje zero, więc opłata zmienna nie obowiązuje.

Rafał Jabłoński