Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (382) Data wydania: 15.05.07

Cygańskie wesele po śląsku

Kolejna inscenizacja zespołu „Familijo” spodobała się publiczności.

Barwne widowisko, które tym razem przygotowała skrzyszowska grupa folklorystyczna „Familijo” miało bardzo oryginalny charakter. Zespół postanowił zaprezentować cygańskie wesele. Tak więc sala Wiejskiego Ośrodka Kultury w Skrzyszowie zapełniła się gośćmi w charakterystycznych wielobarwnych strojach.

Z lasu na scenę 

Jak mówił kierownik skrzyszowskiego WOK-u Bernard Oślizło, Cyganie, którzy wcześnie w tym roku wyjechali do lasu natrafili na koparki – rozpoczęły się roboty związane z budową autostrady. Zostali więc zaproszeni, żeby wesele zrobili w domu kultury. I chętnie z tej możliwości skorzystali.

– Chcieliśmy przedstawić cygańskie tradycje i zwyczaje weselne – mówi Urszula Santarius, autorka scenariusza. – „Familijo” ma nowe pomysły, chcemy zawsze przygotować coś nowego. Jednak trudno było uzyskać informacje o cygańskich obrzędach, jest to hermetyczne środowisko. Pomogła nam mieszkanka Gołkowic Paulina Bienia. Przekazała informacje na temat cygańskiego wesela, opowiedziała o zwyczajach panujących w tej społeczności. Mogliśmy dzięki niej zaprezentować tańce i obrzędy weselne.
Wykradanie panny młodej

Widowisko rozpoczęło się od sceny wykupywania panny młodej przez rodziców pana młodego. Tradycją jest „targowanie” się – rodzice panny młodej domagają się „złota i mieszka pieniędzy”. Gdy jedna są zbyt zachłanni, przyszły pan młody może zagrozić „porwaniem” swojej wybranki. Ale na tym nie koniec. Kolejnym zwyczajem jest „wykradanie” panny młodej podczas zabawy weselnej przez starostę weselnego. Wówczas pan młody musi ponownie ją wykupić. W inscenizacji wykorzystano wiele piosenek o tematyce cygańskiej, przy których wszyscy dobrze się bawili. A wielu gości na prośbę zespołu „Familijo” było ubranych w barwne cygańskie stroje. Widowisko przekształciło się we wspólne biesiadowanie.

(jak)