Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (299) Data wydania: 18.10.05

Za kółkiem - Pijani wiozą śmierć

Władysław Szymura były instruktor nauki jazdy z 40-letnim stażem przekazuje praktyczne wskazówki dla kierowców.
Nazywamy ich sprawcami spowodowania śmierci w wypadkach drogowych w stanie nietrzeźwości. Zadaję sobie pytanie, dlaczego nie zabójcami skoro różnica jest tylko taka, że zwykły morderca używa różnych narzędzi, natomiast dla nietrzeźwego kierowcy tym narzędziem jest samochód. Środki masowego przekazu biją na alarm. Informacje o tragediach na drogach przyjmujemy podobnie jak zwykłą informację. Jedno jest pewne - o ile nie nastąpi radykalne działanie przeciw temu zjawisku to doczekamy się armii pijanych kierowców. To staje się powoli obyczajem na naszych drogach. Podobnie obyczajem stały się burdy na stadionach. W całym cywilizowanym świecie kary dla pijanych kierowców są rygorystyczne. Niestety nie u nas. Limit zawartości alkoholu we krwi w Polsce wynosi od 0 do 0,2. Uważa się to za stan fizjologiczny. Przekroczenie tej granicy do 0,5 promila jest wykroczeniem (stan wskazujący na spożycie), natomiast  powyżej zawartości alkoholu 0,5 promila traktuje się jako stan nietrzeźwy. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez nietrzeźwego kierowcę zwiększa się: przy stężeniu alkoholu 0,5 promila dwa razy (wydłuża się czas reakcji), przy 1 promilu wzrasta siedmiokrotnie (pojawia się brawurowe zachowanie), natomiast przy 1,5 promila aż 36-krotnie (kłopoty z normowaniem prędkości, narasta poczucie siły). Maksymalne stężenie alkoholu we krwi osiąga się 20 minut po spożyciu alkoholu. Proces spalania i wydalania alkoholu jest bardzo powolny i mniej więcej wynosi 0,1 promila na godzinę. Nie jest prawdą, że można się go pozbyć szybciej. Jeśli więc wypiliśmy „setkę” wódki to zawartość alkoholu wynosi ok. 1 promila.  Jeżeli wypiliśmy 200 g wina o „mocy” 15 % nasz organizm przyjął 300 g alkoholu, co daje 0,6 promila.