Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (268) Data wydania: 15.03.05

Wymiana instalacji elektrycznej

Kupiłem stary dom, w którym należy wymienić instalację elektryczną. Jak mam się do tego zabrać?
Pierwszym krokiem, jaki powinien pan wykonać, jest zasięgnięcie rady elektryka. Fachowiec z uprawnieniami oceni faktyczny stan instalacji, doradzi, jak najlepiej - zgodnie z wymaganiami technicznymi - przeprowadzić jej wymianę, obliczy niezbędne koszty.

 

W starych domach instalowano przeważnie przyłącza jednofazowe o mocy rzędu 4-5 kW. Skoro zdecydował się Pan na modernizację instalacji, radziłbym wykonać przyłącze trójfazowe o większej mocy. Wówczas będzie można używać równocześnie kilku domowych urządzeń - czajnika, pralki, zmywarki - można też będzie zainstalować nowoczesną kuchnię, a w razie awarii jednej z faz nie będzie pan całkowicie pozbawiony prądu. Wiąże się to jednak z koniecznością wystąpienia do zakładu energetycznego z pismem o nowe warunki przyłączeniowe i dokonania - po wymianie instalacji - jej odbioru.

 

Szukanie pod tynkiem starych przewodów i ich usuwanie jest mozolne i mija się z celem. Dziś starą instalację wycina się tylko w puszkach rozgałęźnych i w gniazdach końcowych. Nieczynna instalacja zostaje, natomiast bruzdy wykuwa się w miejscach ułożenia nowej. Wielkość bruzd zależy od liczby wiązek i przekroju przewodów, a ten od przewidywanego obciążenia sieci oraz od długości linii. Przeważnie w obwodach instalacji domowej stosuje się przewody o przekroju 1,5 mm kw. lub 2,5 mm kw. Warto dodać, że obecnie eliminuje się tradycyjne puszki, montowane u góry ściany - przewody łączy się w puszkach wyłącznikowych i gniazdowych, popularnie zwanych włącznikami światła i gniazdkami.

 

Gdy wszystkie przewody zostaną rozprowadzone w bruzdach, należy je oczyścić z pyłu i luźnych fragmentów ściany. Po zwilżeniu bruzd wodą, wypełniamy je - przy pomocy szpachelki - rozrobionym gipsem budowlanym, np. Gipsarem GB. Jeżeli bruzda jest głęboka, spoiwo gipsowe należy nakładać warstwowo, aż do wypełnienia ubytku w całości. Kolejną warstwę nakłada się na poprzednią dopiero po jej wyschnięciu. Do wygładzenia ścian i sufitów warto użyć akrylowej masy szpachlowej Gipsar Uniplast. Jest to gotowa do użycia, jednorodna masa, której nie trzeba rozrabiać wodą. Kiedy masa wyschnie, dokładnie szlifuje się ją papierem ściernym lub siateczką, tak by tworzyła z pozostałą powierzchnią ściany równą płaszczyznę. Na koniec, co oczywiste, wnętrza trzeba pomalować.

 

Przemysław Szlagowski
GRUPA ATLAS