Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1646) Data wydania: 21.11.23
Czytaj e-gazetę

Festiwal Perspektyw wrócił do formuły na żywo. W PCS tłoczno, gwarno, atmosfera zaciekawienia. Tak rodzi się przyszłość edukacji

Po pandemicznych edycjach festiwalu w wersji on-line znów można było zapoznać się z ofertą szkół kształcących przyszłych zawodowców w bezpośrednim kontakcie z uczniami i nauczycielami tych placówek. „Budowlanka-Gastronomik”, „Ekonomik”, „Mechanik” i Liceum Sztuk Plastycznych oraz po raz pierwszy Zespół Szkół Specjalnych zaprezentowały się w Powiatowym Centrum Sportu w Raciborzu (dawniej MOS, popularny Sokół). 14 listopada, od 9.00 do 12.30, w dwóch turach, zaproszono tu uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Placówki Powiatu Raciborskiego zachęcały ich do podjęcia w nich nauki.

Pięć placówek w jednym miejscu

Tego dnia swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały następujące placówki:

  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka-Gastronomik” w Raciborzu,
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu,
  • Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu,
  • Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu,
  • Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy wchodząca w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Racibórz.

W oficjalnym otwarciu festiwalu wzięli udział starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Obaj są absolwentami raciborskich techników, wiedzą, jaką wartość ma kształcenie zawodowe. Starosta dostał serdeczne oklaski od reprezentacji „Budowlanki-Gastronomika”, bo jest jej absolwentem. Samorządowcy odwiedzili wiele stoisk, które ustawiono w sali gimnastycznej PCS.

Bezpośrednie konsultacje z uczniami

Obecni byli dyrektorzy placówek, które wystawiły tu swoje reprezentacje: Marzena Kacprowicz – dyrektor ZSO nr 1, gdzie funkcjonuje Liceum Sztuk Plastycznych; Jacek Kąsek – dyrektor CKZiU nr 1 – „Budowlanka-Gastronomik-Chemik”; Sławomir Janowski – dyrektor CKZiU nr 2 – „Mechanik” oraz debiutujący z tym rokiem szkolnym na stanowiskach szefów szkół Jacek Pierzchała – „Ekonomik” i Rafał Lazar – Zespół Szkół Specjalnych.

Uczniowie „Gastronomika” wyróżniali się strojem i aromatem ich stoiska

Każde stoisko było inne tak jak różnią się między sobą szkoły

Przy wejściu prezentowali się uczniowie z kierunku reklamy i poligrafii w „Ekonomiku”. Mówili nam, że przy wyborze szkoły wahali się nad decyzją, ale z perspektywy lat są zadowoleni, że udali się do „Ekonomika”.

– Nasi nauczyciele podchodzą do kształcenia ze spokojem, cierpliwością, wyrozumiałością. W naszej szkole nie ma ciśnienia – uśmiechała się uczennica prezentująca gadżety reklamowe wytworzone w czasie nauki.

Raciborskie szkoły wykształcą każdego

Takich rozmów przeprowadziliśmy kilka na poszczególnych stoiskach. Mówili nam o nich uczniowie. W tym gronie spotkaliśmy ucznia „Mechanika”, który sam zbudował komputer i kolejnego, który stworzył bezdotykowy instrument muzyczny. Na stoisku technikum chemicznego mogliśmy się dowiedzieć, że kierunek nauki pozwala na podjęcie pracy w wielu pokrewnych dziedzinach. Przyszli hotelarze przekonywali nas, że można zakochać się w podróżowaniu.

Wszystkie rozmowy – w obszernej relacji wideo, w formule na żywo z Festiwalu Perspektyw 2023, dostępnej na portalu nowiny.pl/225398.

Po raz pierwszy na Festiwalu Perspektyw prezentował się Zespół Szkół Specjalnych – to jedyna w powiecie placówka, która przysposabia do zawodu osoby niepełnosprawne. Posiada szereg pracowni tematycznych, w których młodzież przygotowywana jest do przyszłych zajęć. Opowiadała nam o tym Agata Wieczorek związana z placówką od wielu lat, była dyrektor ZSS.

Szkolny marketing na najwyższym poziomie

Dla Nowin wypowiedział się wicestarosta raciborski Marek Kurpis, który wspiera ten projekt wydawnictwa od momentu powstania. – Prawie dekada z tym projektem, spotykamy na Festiwalu osoby, które będą za rok zdawały maturę, a wybrały szkołę pod wpływem oferty poznanej na Festiwalu. Festiwal odbywa się w dobrym czasie, na pół roku przed decyzją o wyborze drogi edukacyjnej po ósmej klasie. Ta namacalność oferty, obecność starszych kolegów są bezcenne. Podsłuchałem dialog, uczeń szkoły podstawowej pyta: a jakich macie nauczycieli? I cieszy się, bo słyszy, że to młoda kadra. To jest forma marketingu szkolnego – stwierdził Kurpis.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda podkreślał, że Festiwal pokazuje potencjał oświatowy Powiatu Raciborskiego oraz możliwości zawodowe, jakie młodzież może tu wykorzystać, ucząc się raciborskich placówkach. Przy okazji podkreślił, że Powiatowe Centrum Sportu działa od dwóch lat w nowej formule, oferując szeroki wachlarz opcji sportowych. Zapraszał uczniów, by zainteresowali się również tą ofertą.

Z fachem w ręku inaczej patrzy się na świat

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy zaznaczył, że przed młodymi ludźmi jest moment dokonania ważnego wyboru, że wybierają swoją drogę życiową. – Warto postawić na zawodowstwo, sam kończyłem szkołę przygotowującą do zawodu. Z pierwszego wykształcenia jestem elektronikiem i polecam mieć fach w ręce. To inne spojrzenie na rzeczywistość. Szkołę warto ukończyć w Raciborzu. To będzie miejsce waszych spotkań, zawierania przyjaźni. Tu następuje ten ważny okres waszego życia, waszej młodości. To da wam ważne wspomnienia, rodzaj napędu na następne lata – oświadczył Dariusz Polowy.

Prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot żartował, że czuje się nieswojo w tym gronie, bo jako jedyny nie ukończył technikum w Raciborzu. – Robię jednak wszystko, żeby to naprawić i organizujemy wspólnie Festiwal, który ma już wieloletnią tradycję. Współpracują przy nim obok Nowin – szkoły, samorządy i pracodawcy. Działamy wspólnie i są tego efekty w znakomitych naborach do raciborskich szkół. Przez 3 lata z powodu obostrzeń pandemicznych Festiwal odbywał się on-line. Wróciliśmy do formuły stacjonarnej. W Arenie gościli przedstawiciele z ministerstwa, z kuratorium, parlamentarzyści. To powód do dumy ze wspólnego przedsięwzięcia i dowód na profesjonalizm szkół, z którymi tworzymy wydarzenie. Zyskujemy wysokie oceny naszych działań w Katowicach czy Warszawie. Najważniejsze byście uwierzyli, że w Raciborzu, w powiecie można znaleźć po dobrej szkole – dobrą pracę, przyjemne życie, zamiast szukać ich, gdzieś daleko stąd – powiedział A. Gruchot.

Festiwal potrafi przekonać niezdecydowanych

O czym mówili nam gospodarze stoisk, reprezentanci swoich szkół? – Przed pięcioma laty byłam na Festiwalu Perspektyw i to, co wtedy zobaczyłam na stoisku „Ekonomika” przyciągnęło mnie do tej szkoły – mówiła nam przyszłoroczna maturzystka z kierunku: reklama. Patryk kształci się na przyszłego poligrafa. Potrafi zrobić kolorowe opakowanie produktu czy folder, ale wie, że ta branża to również banery czy bilbordy. Poleca „Ekonomik” każdemu ósmoklasiście.

W „Mechaniku” są uczniowie, którzy mogą się pochwalić samodzielnym tworzeniem komputerów. Ta szkoła to idealne miejsce dla kogoś, kto pasjonuje się elektroniką.

Futurystyczny instrument muzyczny powstał jako projekt szkolny. Gra bezdotykowo i jest wielkości człowieka. Na festiwalu był jego konstruktor.

(ma.w)