Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1522) Data wydania: 06.07.21
Czytaj e-gazetę

Nie możemy mówić, że nic się nie stało

Radny Kusy o wydatkach badanych przez komisję rewizyjną

– NIe chcę politycznej burzy – powiedział na czerwcowej sesji powiatowej radny Tomasz Kusy odnosząc się do ustaleń komisji rewizyjnej w sprawie wydatków na środki dezynfekujące w starostwie. – Ale nie możemy mówić że się nic nie stało, dlatego zawiadomiliśmy prokuraturę. Niech zbada nasze wątpliwości – przekazał radnym lider PiS w radzie powiatu. Po czym wskazał kolejne w jego opinii kontrowersyjne postępowanie włodarza powiatu w minionym roku.

Zachłyśnięty władzą

Według Kusego starosta raciborski Grzegorz Swoboda „zachłysnął się władzą”. Świadczy o tym w opinii szefa komisji rewizyjnej wyjazd włodarza w styczniu ubiegłego roku do Austrii. Jeden z wydatków związanych z pobytem w narciarskim kurorcie pokryło starostwo. Jak się dowiedzieliśmy później od starosty – było to tylko opłacenie ubezpieczenia dla włodarza. Rachunek opisano jako wydatki na służbowe spotkanie starosty z austriackimi przedsiębiorcami, które odbyło się na zaproszenie przedstawicieli biznesu. Celem tej wizyty miała być wspólna z powiatem organizacja zawodów strażackich oraz rozmowy o perspektywach rozwoju gospodarczego w oparciu o współpracę z zagranicznymi inwestorami.

Tomasza Kusego zastanowiło, że staroście wykupiono ubezpieczenie turystyczne obejmujące uprawianie sportów zimowych podczas służbowej delegacji. Przypomniał wydatek starostwa na „usługę gastronomiczną” w Zajeździe Biskupim po zeszłorocznym absolutorium, który wraz z wykupem ubezpieczenia dla narciarzy nazwał „takimi klockami”, co źle wyglądają moralnie. – Jak wyglądają prawnie, kto inny rozstrzygnie – stwierdził.

Niczego nie ukrywam

Z tłumaczenia starosty Grzegorza Starosty wynika, że w Austrii rozmawiał m.in. o organizacji zawodów dla młodych strażaków (kat. CTIF). W dodatku austriaccy partnerzy zaoferowali przekazanie Powiatowi trzech kompletów tlenowych dla straży oraz samochodu. Włodarz poruszał także kwestie inwestycyjne na ziemi raciborskiej.

– Ja nie ukrywam żadnych wyjazdów. Mówiłem o nim w swoim sprawozdaniu na sesji, kiedy się odbył. Odbieram tego typu personalne ataki jako próbę zdyskredytowania mnie. Nie będę się odnosił do takiego odwracania kota ogonem – skwitował włodarz powiatu. Później poinformował nas, że korzyści z tamtych rozmów już odczuwa np. sołectwo Chałupki w gminie Krzyżanowice, gdzie austriacki inwestor poszerzył swą działalność. – Tę kwestię już wielokrotnie sprawdzano – zapewnia starosta raciborski.

W obronie Swobody wystąpił wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej i szef klubu PO w radzie powiatu – Piotr Olender. Dziwił się, że opozycja wskazuje „jakieś nieprawidłowości, bliżej niesprecyzowane”. Uważa, że sprawa wyjazdu starosty do Austrii została już wyjaśniona na początku roku.

– Próbuje się tworzyć dziwną atmosferę. W komisji wypracowaliśmy na temat wykonania budżetu powiatu za 2020 rok wspólne konkluzje. Na ostatnim posiedzeniu pojawił się nieoczekiwanie świadek (były kierowca starosty, mówił, że kupował dlań alkohol i zawoził do starostwa – przyp. red.) i uznano, że trzeba złożyć wniosek do prokuratury. Byłem temu przeciw – oznajmił Olender. Przyznał, że komisja była zaskoczona obecnością nowej, niezapowiedzianej wcześniej osoby przedstawionej do wysłuchania. – Ale byliśmy i jesteśmy otwarci, więc zgodziliśmy się na to – stwierdził Piotr Olender.

Kierowca zły na starostę

Szef klubu PO, jeden z bardziej doświadczonych radych Powiatu opisał zeznania byłego kierowcy. – Ten świadek powiedział, że jest niechętnie ustosunkowany do starosty. Długo pracował w swej funkcji i dobrze mu się pracowało. Kiedy nie przedłużono z nim umowy, to uznał, że go źle potraktowano. Podkreślał swą niechęć. To każe mi potraktować jego zeznania z rezerwą. W dodatku kilka podanych przez niego informacji mijało się z ustaleniami komisji – przekazał radzie Olender.

Uwagi radnego z PO skomentował Tomasz Kusy. Bronił się, że nie biega z każdą sprawą do prokuratury, ale kontrowersje wokół faktur za środki dezynfekujące i opowieść kierowcy o alkoholu dostarczanym do starostwa to tematy, które wymagają wyjaśnienia przez organa ścigania.

Matematyka bez logiki

Swoje zdanie w sprawie wyraził Ryszard Frączek, który będąc członkiem klubu PiS, zaznacza, że reprezentuje przede wszystkim Oblicza.

– Matematyka powinna być zgodna z logiką, ale tak nie jest w tej radzie. Tu matematyka jest sprzeczna z logiką, bo koalicja głosuje nielogicznie. W działaniach starosty dostrzegam skupienie się na jego zasługach. A gdzie są tu ludzie? – zastanawiał się głośno R. Frączek.

Skomentował podejrzenia opozycji związane z fakturami za środki dezynfekujące czy wyjazd do Austrii. – Ja do starosty nic nie mam. To porządny człowiek. Każdemu zdarzają się sprawy takie czy inne. Tylko jak my jako rada reprezentujemy społeczeństwo raciborskie, kiedy człowiek nie jest tu traktowany jako istota, a jak przedmiot? – pytał Ryszard Frączek.

Postawiony w złym świetle

Adrian Plura, były szef klubu Razem/PO żałował, że protokół z przesłuchania kierowcy wyciekł do internetu. – To była jeszcze wersja robocza, bez anonimizacji – stwierdził. Krytycznie ocenił, w jaki sposób pilnowano urzędowego dokumentu w starostwie. Według niego powinny być upubliczniane za wiedzą urzędu i w odpowiedniej formie.

Odniósł się również do stwierdzeń byłego kierowcy, który sugerował, że za konsumpcję radnych w Zajeździe Biskupim płaciło starostwo.

– To stawia mnie w złym świetle. Czuję się tym dotknięty. Ludzie zastanawiają się, co my tam robiliśmy na tym spotkaniu. Ktoś musiał nie docenić świadka o tak dużym potencjale intelektualnym. Ze szczegółami pamięta wszystko sprzed roku. Ja na przykład nie wiem kogo mijałem dziś wchodząc tu na sesję – oznajmił A. Plura.

Radny Kusy zaznaczył, że z pewnością to nie on udostępniał mediom protokół czy inne dokumenty z komisji rewizyjnej. – Można spytać dziennikarzy, bo pytali mnie o to. Wskazałem oficjalną drogę dostępu do protokołu – Starosta raciborski powiedział nam już po sesji, że tylko Nowiny wystąpiły oficjalnie o udostępnienie protokołu końcowego z prac komisji rewizyjnej. Cząstkowych nie upubliczniano, a wewnątrz starostwa nie było pobrań tych dokumentów z miejscowej sieci. Zdaniem starosty dysponowali nimi tylko radni komisji rewizyjnej.

(ma.w)