Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (1458) Data wydania: 14.04.20
Czytaj e-gazetę

Ośrodki zdrowia w obliczu koronawirusa. Jak działają w Rudniku?

Brak fartuchów dla pielęgniarek środowiskowych to główny problem, z jakim obecnie zmagają się ośrodki zdrowia w gminie Rudnik w dobie pandemii COVID-19. Pozostałe środki ochrony osobistej są w potrzebnych ilościach.

W środowe popołudnie 8 kwietnia radni z Rudnika spotkali się na połączonym posiedzeniu komisji. Spotkanie było inne niż dotychczas, bo odbyło się online za pośrednictwem aplikacji zoom. W sali UG Rudnik zasiadł przewodniczący obrad – radny Artur Osak, przewodniczący rady gminy Ireneusz Jaśkowski, wiceprzewodniczący Eugeniusz Kosel, Helena Korycik z biura rady oraz część zaproszonych gości. Wójt Piotr Rybka w obradach, podobnie jak radni, uczestniczył online, nadawał ze swojego biura.

Goszczący na spotkaniu Marek Duda, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudniku przybliżając radnym, jakie środki zapobiegawcze podjęto w ośrodkach zdrowia w związku z pandemią koronawirusa, mówił, że obecnie lekarze głównie przyjmują mieszkańców na zasadzie e-wizyt. – Aby uniknąć kontaktu z personelem i pacjentami, którzy muszą być w ośrodkach zdrowia – wyjaśniał dyrektor. Dodał, że w związku z przekształceniem raciborskiej lecznicy w zakaźną mieszkańcy gminy potrzebujący hospitalizacji kierowani są do szpitala w Rybniku i Rydułtowach; wcześniej kierowano także do Wodzisławia Śląskiego, jednak działo się tak do chwili kiedy nie wystąpiło tam ognisko zakażenia koronawirusem.

Marek Duda, informując radnych o dostępności w ośrodkach zdrowia środków ochrony osobistej, mówił, że zakupiono potrzebne materiały, m.in. maseczki, płyny dezynfekcyjne, rękawiczki czy przyłbice. Koszt materiałów to nieco ponad 2 tys. złotych. Wsparcie w tej kwestii trafiło do ośrodków również ze strony Ministerstwa Zdrowia. Obecnie największym problemem ośrodków zdrowia jest brak fartuchów dla pielęgniarek środowiskowych. Jak uzasadniał dyrektor, wynika to z braku dostępnych materiałów w sklepach. Dyrektor dopytywany przez radnego Artura Osaka, w jakiej liczbie „na już” potrzebne są fartuchy, odpowiadał, że około 20 sztuk. Radna Edyta Reichel mówiła z kolei, że została uspokojona przez dyrektora. – Myślałam, że są dużo większe potrzeby „na już” – powiedziała radna.

(mad)