Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1359) Data wydania: 03.07.18
Czytaj e-gazetę

3400 kilometrów trzeźwości

W niedzielny poranek 1 lipca z raciborskiego rynku wyruszył jubileuszowy XX Raciborski Rajd Rowerowy Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski.

W pierwszym etapie tegorocznego rajdu trzeźwościowego wzięło udział 50 osób. W tym gronie znaleźli się trzeźwi alkoholicy a także osoby wspierające ich walkę z nałogiem oraz propagujące zdrowy tryb życia. 23 śmiałków zamierza przejechać w tym roku całą, mierzącą 3400 kilometrów trasę, promując trzeźwy i zdrowy styl życia.

– Bez wątpienia nie byłoby ani rajdu ani nas dzisiaj tutaj, ani wszystkich minionych edycji, gdyby nie inicjator, pomysłodawca i wieloletni komandor radju śp. Marian Niewiadomski. To jego inicjatywa, jego odważny, wtedy wydawało się nawet szalony pomysł, który dzięki bardzo wielu przyjaciołom możemy kontynuować i świętować w tym roku jubileusz – powiedziała nam 1 lipca, tuż przed startem rajdu, Katarzyna Dutkiewicz – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Człowieka „Tęcza”.

Komandorami tegorocznego rajdu są Leszek Mazurek i Stanisław Strojwąs. – Kiedyś byłem kolarzem. Zmarnowałem karierę przez picie alkoholu. Wróciłem do roweru po dwudziestu paru latach, spotkałem na swoje drodze pomysłodawcę tego rajdu Mariana Niewiadomskiego, który też był trzeźwym alkoholikiem. Zachęcił mnie do tego rajdu. On już odszedł od nas, a ja ze Stanisławem (Strojwąsem – red.) kontynuuję to jego dzieło.

Jeździmy po Polsce i propagujemy przesłanie, że można żyć na trzeźwo, nie pić i zajmować się pasją, którą przed laty utraciliśmy przez alkohol. – mówi o rajdzie komandor Leszek Mazurek. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” oraz Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rajdowi patronują europoseł Bolesław Piecha, prezydent Mirosław Lenk oraz starosta Ryszard Winiarski. Uczestnicy rajdu wrócą do Raciborza 15 sierpnia.

(żet)