Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (860) Data wydania: 07.10.08

W skrócie - powiat raciborski

Raj będzie później
Nie doszło do skutku planowane na 1 października spotkanie dyrektora Krzysztofa Raja z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z władzami Raciborza. – Staramy się o pieniądze na remonty ulic Kwiatowej (Miedonia), Hulczyńskiej z Bogumińską oraz Głubczyckiej. Na tę ostatnią dyrekcja zabezpieczyła już środki – powiedział prezydent Mirosław Lenk. Raj ma przyjechać do Raciborza w październiku.

Na wałach kostka mała
Firma Novum z Katowic wygrała przetarg na wartą 853 391 zł budowę ścieżki rowerowej po wałach. Będzie wykonana z kostki frezowanej i pobiegnie od ulicy Brzozowej (stadion OSiR) do mostu nad kanałem Ulgi. Jej długość wyniesie ponad 3 km.

Dyżurni w październiku
Radni miejscy czekają na mieszkańców w każdy poniedziałek w Biurze Rady Miasta (I piętro magistratu), w godz. od 15.00 do 16.00. 13 października dyżurować będzie Tomasz Kusy, 20 – Małgorzata Lenart, a 27 – Henryk Majnusz. Sesję zaplanowano na 22 października.

Pięciolatka partnerstwa
W przyszłym roku powiat raciborski będzie obchodził 5-lecie współpracy z walijskim Wrexham i niemieckim Rendsburgiem. – W maju i czerwcu ugościmy naszych partnerów w sposób uroczysty – zapowiedział starosta raciborski Adam Hajduk na sesji.

Inwestorska głowa
– Wszelkimi tematami związanymi ze Zbiornikiem Racibórz zajmuje się Biuro Wdrażania Projektu przy RZGW w Gliwicach. Kieruje nim Andrzej Markowiak, będzie tam pracować 7 osób, na razie są 4 – odpowiedział na zapytanie starosty Franciszek Pistelok z RZGW. Goszczący w Raciborzu wojewoda dolnośląski określił Markowiaka „inwestorską głową projektu”.

Rzeźby ożywią parki
Magistrat chce zorganizować konkurs rzeźby dla lokalnych artystów. – Prace konkursowe stanęłyby później w parkach i na skwerach w mieście – mówi o pomyśle wiceprezydent Ludmiła Nowacka. Konkurs ma się odbyć jeszcze w tym roku, rzeźby pojawiłyby się w przyszłym.

Monitoring objazdów
– Jak się zepsuje jakieś auto na trasie objazdu remontów, to ruch staje. Tworzy się  gigantyczny korek. Mam wrażenie, że nikt nie monitoruje ruchu objazdami – stwierdził na sesji przewodniczący Rady Powiatu Norbert Mika. – Monitoringiem zajmuje się policja. Skutek widzimy. Nie mam na to wpływu – odpowiedział Adam Hajduk.

Radny nie przyszedł
– Jan Kusy poinformował mnie na dzień przed sesją, że nie weźmie udziału w obradach rady – wyjaśnił nieobecność radnego – szef powiatowej rady Norbert Mika, który „wsławił się” tydzień temu wypowiedzią o Korczaku, Kusy powtórzył swój kontrowersyjny pogląd podczas posiedzenia komisji budżetowej, 29 września.

Staroście zrobiło się głupio
Rada Powiatu przekazała kolejne pieniądze na pomoc gminom poszkodowanym wskutek przejścia trąby powietrznej – Koszęcinowi i Blachowni. - Na poprzedniej sesji pomogliśmy innym, ale nasze wsparcie było symboliczne w porównaniu do tego, jakiego udzielają inni. Głupio mi było, że podczas powodzi nam tak pomagano, a my skromnie. Dlatego zawnioskowałem o więcej – tłumaczył starosta Adam Hajduk.

Optymizm budżetowy
– Od 14 lat jak działam w samorządzie, nie widziałem tak dobrych wskaźników – cieszył się Adam Hajduk, relacjonując  na sesji wykonanie budżetu powiatu za pierwsze półrocze 2008 roku. Starosta nie widzi też żadnych zagrożeń co do wykonania planu dochodów i wydatków do końca roku.

Śląski WOŚP w Raciborzu?
Miasto podjęło starania by zorganizować w styczniu Wojewódzki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Tego jeszcze u nas nie było. Stara się 8 miast, jesteśmy w tym gronie – wyjawia wiceprezydent Ludmiła Nowacka. Przed paroma laty śląski finał WOŚP organizował Rybnik.