Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (859) Data wydania: 30.09.08

Na harcerzy można liczyć

I Zlot Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka w Kuźni Raciborskiej.

185 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów z Hufca Ziemi Raciborskiej uczestniczyło, 20 września, w zlocie, którego hasło brzmiało: „Na wzorach przeszłości, wychowujmy dla przyszłości”.

Hufiec Ziemi Raciborskiej ma siedzibę w Kuźni, ale działa na terenie całego powiatu, odkąd, 11 lat temu, zlikwidowano  Hufiec Racibórz. Gospodarzem była Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka, a komendantką zlotu phm. Alicja Kołton. Spotkanie zorganizowano w 60. rocznicę powstania pierwszej drużyny harcerskiej im. Bolesława Domańskiego w szkole podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. hm. Jan Kluska, pierwszy komendant hufca. Phm. Marek Majewski, komendant Hufca Ziemi Raciborskiej, przekazał Akt Pamiątkowy powstania pierwszej drużyny na ręce Marii Cieślik, dyrektorki SP w Kuźni, gdzie przez dziesiątki lat był głęboko zakorzeniony ruch zuchowy i harcerski.

Z okazji zlotu otwarto wystawę historyczną, prezentującą wieloletni dorobek Hufca Ziemi Raciborskiej. Można było również zobaczyć film dokumentalny pt. „Na wzorach przeszłości, wychowujmy dla przyszłości”. Zuchy i harcerze mogli natomiast wziąć udział w zajęciach plastycznych, muzycznych i technicznych. Można było też obejrzeć pokazy OSP z prezentacją sprzętu i specjalistycznego samochodu oraz straży granicznej i policji. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zlotu zawiązali krąg, a komendant hufca podziękował wszystkim i zaprosił na II zlot hufca.

Romana Serafin
Działam w harcerstwie od ponad 40 lat, począwszy od zastępowej, przez przyboczną szczepową, a także jako komendant hufca, zastępca. Harcerstwo uszlachetnia ludzi, to szkoła życia. To prawa i obowiązki, ale też piękna obrzędowość. Ktoś, kto raz się tym zachłysnął, już w tym zostaje. Harcerstwo to po prostu moje życie. Także mój mąż i dzieci podzielają tę pasję.

Krystyna Kubiczak
Moja przygoda z harcerstwem zaczęła się w 1969 r. w SP 13 w Raciborzu, kiedy wstąpiłam do zuchów. Potem było II LO, a następnie studia i Harcerski Akademicki Krąg Instruktorski „Haki”, gdzie poznałam swego męża. Byłam też najdłużej panującym komendantem hufca. Pokochałam pracę z dziećmi. Mój mąż również jest instruktorem, córka jest w harcerstwie, tylko syn nie połknął tego bakcyla. Na harcerza można liczyć 24 godziny na dobę.

Alicja Kołton
W tej chwili następuje odbudowa ruchu harcerskiego. Stare, skostniałe formy już nie przyciągają młodych. Konieczne są nowe pomysły, specjalności, tak aby każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Ponadto w harcerstwie liczy się otwartość na drugiego człowieka i chęć pomagania innym. Jest też autentyczność. Jeśli mówimy, że nie pijemy, nie palimy, to tak jest istotnie.

Alina Mościcka
Nawet nie wiem, jak to się zaczęło z ZHP. Na pewno nikt mnie nie musiał namawiać. W harcerstwie podoba mi się pasja, zaangażowanie. Niekiedy trudno znaleźć czas na to wszystko, ale człowieka ciągnie do tego. Dziś  nie jesteśmy już takim autorytetem dla młodzieży. Harcerstwo to też dyscyplina, dużo się tu wymaga, ale w każdej grupie znajdzie się jakiś zapaleniec, który to pociągnie dalej.


(e.Ż)