Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (855) Data wydania: 02.09.08

Pierwsze koty za płoty

– Tornister, teczki, piórnik, książki... – wylicza wydatki związane z posłaniem dziecka do szkoły Iwona Spyra, mama siedmioletniego Andrzeja.

Uczniów, którzy rozpoczęli edukację w tym roku, jest jeszcze mniej niż w latach ubiegłych. Andrzej Spyra jest jednym z 439 pierwszaków, którzy 1 września po raz pierwszy przekroczyli szkolne progi. Jakie są jego odczucia? Jakie obawy i radości towarzyszyły nowo upieczonemu uczniowi? – Cieszę się z pójścia do szkoły. Chcę się uczyć, a najbardziej cieszę się ze świetlicy, bo tam pracuje moja ciocia Monika – przyznaje dumny pierwszoklasista. – Nie mogę już się doczekać basenu, gdzie będę pływać z taką deską. Będę chodził na ten sam basen co moja ciocia Arleta – dodaje podekscytowany. A czego obawia się pierwszak? – Boję się jedynie pał, że będę je mieć. No i szczepionki, która mnie czeka, jak będę miał 9 lat – mówi. Gdy szedł 1 września do szkoły, nie towarzyszyła mu tradycyjna tyta. – Dyrektor na zebraniu dla rodziców powiedział, żeby nie przynosić tyt do szkoły, że jeśli ktoś bardzo chce, to może dać ją dziecku w domu, po przyjściu ze szkoły – wyjaśnia mama Andrzeja, Iwona. – Chodzi o to, żeby dzieciom, które tyt by nie miały, nie było przykro – dodaje.

Dla siedmiolatków czas pójścia do szkoły jest okresem pełnym emocji i wrażeń, a dla rodziców częstego zaglądania do portfela. – Najgorszy jest początek roku szkolnego, wrzesień, gdy poza podręcznikami, zeszytami i różnymi przyborami, czekają jeszcze opłaty szkolne, takie jak komitet czy ubezpieczenie – przyznaje mama Andrzeja. Czy czeka ją dodatkowy wydatek na mundurek? – Tego jeszcze nie wiem, dyrektor mówił, że zostanie to ustalone we wrześniu – wyjaśnia. Jak dowiadujemy się w raciborskim Urzędzie Miasta, w przypadku szkół podstawowych decyzję o obowiązku noszenia mundurków podejmuje Rada Rodziców, a w przypadku gimnazjów – Rada Szkół.

Nowością dla tegorocznych uczniów klas pierwszych jest dodatkowy przedmiot – obowiązkowy język obcy. W przypadku raciborskich szkół będzie to język angielski. – Problemów kadrowych nie było, bowiem Miasto Racibórz już od pewnego czasu bierze udział w pilotażowym projekcie województwa, dotyczącym nauczania języka obcego w I klasach SP – informuje rzecznik prasowy UM, Anita Tyszkiewicz-Zimałka. A co sądzą sami zainteresowani o pomyśle wprowadzenia obowiązkowego języka angielskiego? Mimo swych kilku zaledwie lat wiedzą, że umiejętność posługiwania się obcym językiem to w dzisiejszych czasach konieczność. – Chcę się przede wszystkim uczyć języka obcego, by móc rozumieć bajki – stwierdza Andrzej.

(JaGA)