Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (854) Data wydania: 26.08.08

II nabór w PWSZ

Chcesz zostać studentem? Masz jeszcze szansę. W PWSZ w Raciborzu rekrutacja trwa do 7 września.

Chętni do rozpoczęcia w 2008 r. studiów w raciborskiej placówce mogą składać papiery na wszystkie kierunki, nawet na te, na które miejsca w pierwszym naborze zostały wypełnione. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że uczniowie składają dokumenty na różne uczelnie i wybierają spośród tych, na które zostaną przyjęci, dlatego nie wszyscy zgłaszają się później w szkole – wyjaśnia prorektor ds. dydaktyki i studentów, dr Jacek Lembas.

W pierwszym naborze przyjętych do raciborskiego PWSZ zostało 1026 osób, z których chęć podjęcia studiów zadeklarowały 802. W sumie przygotowano 1300 miejsc dla przyszłych żaków. W sierpniu już ponad 200 osób skorzystało z możliwości zgłoszenia chęci studiowania w II naborze. – Większej ilości spodziewamy się na początku września. Zawsze tak jest, że sierpień jest martwym miesiącem, a we wrześniu zgłasza się sporo chętnych – stwierdza Lembas.

Z rekrutacji władze uczelni są zadowolone. – Porównując do zeszłego roku, jest 8% mniej maturzystów, a różnicy w ilości chętnych specjalnie nie odczuliśmy – dodaje. Od tego roku zmienił się sposób zgłaszania przyszłych studentów. – Chętni składają jedynie deklarację i zaświadczenie o dokonaniu opłaty. Nie ma konieczności dostarczania świadectw. To, czy oceny, które uczeń wpisał w deklaracji, są prawdziwe, sprawdzamy w krajowym rejestrze matur – zwraca uwagę prorektor.

Największym zainteresowaniem w tym roku tradycyjnie cieszyła się pedagogika resocjalizacyjna, a także edukacja elementarna z angielskim, socjologia, filologia angielska nauczycielska i w-f. – Na w-f było sporo chętnych, choć w stosunku do ubiegłych lat spodziewaliśmy się, że będzie jeszcze lepiej – mówi prorektor. A najmniej popularna okazała się filologia rosyjska. – Mimo że mówi się, że język rosyjski wraca, że jest przydatny i wykorzystywany w biznesie, chętnych na ten kierunek brakuje. Za to nie ma problemu z kierunkiem, gdzie język rosyjski łączymy z angielskim – wyjaśnia Jacek Lembas. – Ogólnie od lat obserwujemy, że coraz mniej osób jest zainteresowanych studiami niestacjonarnymi. Zapewne wynika to z tego, że są one płatne, a obecnie coraz większa część młodzieży potrafi ułożyć sobie tak zarobkowanie, że mogą studiować dziennie – dodaje.

(JaGA)