Wtorek, 20 października 2020

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Czy w PWSZ może dojść do powtórzenia wyborów na rektora?

11.09.2020 22:22 | 28 komentarzy | ma.w

Do redakcji dotarły informacje jakoby ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego uznało ostatnie wybory rektorskie w PWSZ Racibórz za nieważne, bo miało dojść w ich trakcie do naruszeń prawa. Na uczelni uspokajają: pracujemy normalnie, żadnych decyzji z ministerstwa aktualnie nie ma.

Czy w PWSZ może dojść do powtórzenia wyborów na rektora?
Rektorzy 2020 w PWSZ Racibórz - ustępująca Ewa Stachura i jej następca Paweł Strózik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z informacji, jakie dotarły do redakcji Nowin, wynika, że naruszenie przepisów prawa miałoby dotyczyć nie tylko wyborów na rektora, ale także do Senatu Uczelni oraz do Kolegium Elektorów, którzy wybierali rektora.

Dowiedzieliśmy się też nieoficjalnie, że resort nauki miał wezwać nowego rektora PWSZ do usunięcia stwierdzonych naruszeń. Chodzi tu o przeprowadzenie ponownych wyborów. Nasi informatorzy podali, że wytyczne z Warszawy wydano na początku września z 30-dniowym terminem na ich realizację. To, że w raciborskiej uczelni nic jeszcze o tym nie wiadomo, miałoby wynikać z faktu, że korespondencja dopiero tam dotrze.

W PWSZ bardzo szybko odniesiono się do naszych zapytań w tej sprawie. Nie potwierdzono tam informacji, jakie pozyskaliśmy.

W rozmowie z rektorem Pawłem Strózikiem usłyszeliśmy, że należy je obecnie potraktować wyłącznie jako "fałszywkę". - Uczelnia przygotowuje się do rozpoczęcia nowego roku akademickiego 1 października - podał P. Strózik. Jest on aktualnie w trakcie dopełniania wielu formalności związanych m.in. z zamknięciem sesji egzaminacyjnej, sprawami naborowymi i funkcjonowaniem szkoły wyższej w przededniu startu nowego roku. Przyznał, że konieczność przeprowadzania ponownych wyborów byłaby sporym utrudnieniem organizacyjnym dla działalności uczelni.

Rektor powątpiewał w wiarygodność źródła informacji o powtórzeniu wyborów rektorskich. Redakcja pozyskała je tego samego dnia - w piątek 11 września od trzech niezwiązanych ze sobą osób, twierdzących, że są dobrze zorientowane w temacie. Rozmawialiśmy na ten temat dodatkowo z miejscowymi politykami, samorządowcami i osobami związanymi z uczelnią i wszyscy powiedzieli nam, że słyszeli pogłoski na temat możliwości powtórzenia wyborów w PWSZ.

W uspokajającym tonie na ten temat wypowiedziała się inna przedstawicielka uczelni - Joanna Sokołowska - Moskwiak, która wróciła do funkcji rzeczniczki prasowej PWSZ Racibórz. - Uczelnia ma nowego rektora i nowy Senat, co zostało w sposób oficjalny podane do publicznej wiadomości. Aktualnie nie ma żadnej decyzji ministerstwa unieważniającej ten stan rzeczy - podkreśliła pani doktor. - Zakasaliśmy rękawy i działamy, a na brak pracy w tym okresie na uczelni nie można narzekać - dodała.

Rozpowszechnianie informacji o konieczności powtarzania wyborów rektorskich uważa za szkodliwe dla uczelni, zwłaszcza na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Uroczystą inaugurację nowego roku w PWSZ zaplanowano w Domu Kultury Strzecha 1 października o godz. 11.00. Konieczność dotrzymania reżimu sanitarnego wymaga od organizatorów spełnienia określonych warunków, dlatego uroczystość przeniesiono z Zamku Piastowskiego, który w ostatnich latach służył uczelni na takie wydarzenia.