Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Czas na zawodowców trwa w najlepsze

29.01.2019 10:37 | 0 komentarzy | żet

Jeszcze kilka lat temu zimowe miesiące były czasem skokowego wzrostu bezrobocia w powiecie raciborskim. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wzrost tego wskaźnika jest niemalże symboliczny.

Czas na zawodowców trwa w najlepsze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 Zestawienie miesięcznych raportów powiatowego urzędu pracy z „barometrem zawodów” na 2019 rok jasno wskazuje, że praca wciąż jest towarem deficytowym. Oznacza to, że „Czas na zawodowców” trwa w najlepsze.

Blacharze budowlani, fryzjerzy, kelnerzy, mechanicy, monterzy instalacji budowlanych oraz okien, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, piekarze, pielęgniarki i położne, spawacze, spedytorzy i logistycy, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze - to tylko część zawodów deficytowych, na które zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy utrzymuje się od czterech lat (więcej informacji: Kogo poszukują pracodawcy? Barometr zawodów dla powiatu raciborskiego na 2019 rok).

To cenna wskazówka dla uczniów z ostatniego rocznika gimnazjów oraz ośmioklasistów ze szkół podstawowych, którzy wkrótce będą wybierać szkołę ponadgimnazjalną/ponadpodstawową. Młodzi ludzie powinni zachować ją w pamięci do wiosny, gdy będą podejmować tę kluczową decyzję.

Wojtek Żołneczko