Sobota, 16 stycznia 2021

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Lenartowicz apeluje o presję samorządu na prezesa Ramety

26.09.2019 07:30 | 5 komentarzy | ma.w

Źle się dzieje w Raciborzu, źle się dzieje w zakładzie budującym niegdyś wizerunek miasta. Zakładzie zbudowanym przez niepełnosprawnych - zaczęła swą przemowę na wrześniowej sesji, po pięciogodzinnym oczekiwaniu, posłanka Gabriela Lenartowicz. Wystąpili też zwolnieni pracownicy.

Lenartowicz apeluje o presję samorządu na prezesa Ramety
Posłanka Lenartowicz powoływała się w swoim wystąpieniu na artykuły Nowin Raciborskich o sytuacji Ramety
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pani poseł, która przyszła ze zwolnionymi na sesję rady miasta już o godz. 15.00 musiała z nimi czekać do godz. 20.00 by wystąpić przed radą. Mówiąc do jej członków, porównała los zwolnionych do starych mebli, które trafiły na wystawkę. Według niej zarząd Ramety wykorzystał słabość swych długoletnich pracowników, by zwolnić ich bez osłon socjalnych. - Zostali na bruku - skwitowała posłanka.

Lenartowicz zwróciła się w sprawie grupy byłych pracowników do Państwowej Inspekcji Pracy oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Udzieliła im wsparcia prawnego, przy postępowaniu przed sądem pracy i ubieganiu się o unieważnienie porozumienia stron przy niedawnych zwolnieniach.

- Rameta jest marką Raciborza. Problemy gospodarcze się zdarzają, ale złamano tam przyzwoitość, podstawowy wizerunek tego miasta. To sprawa Miasta, bo godne życie mieszkańców to zakres kompetencji samorządu. Ponadto prezydent ma możliwość umorzenia zaległego podatku od nieruchomości, o co wystąpił do niego prezes Ramety. Interes publiczny został tu naruszony. Apeluję aby pan prezydent rozważył czy powinien pomagać firmie, która tak traktuje swoich pracowników. Gdy ukazał się artykuł "Wszystkie ręce na pokład" w Nowinach Raciborskich doszło do zwolnienia grupy pracowników. Dostali do podpisania porozumienie stron bez okresu wypowiedzenia, bez prawa do zasiłku - mówiła na sesji G. Lenartowicz. Powiedziała, że alternatywą była dyscyplinarka, bo ci co się nie zgodzili takową dostali. Zwolniono wieloletnich pracowników, o których posłanka mówiła, że dostawali premie i pochwały.

- Niemoralne, to najmniejszy z możliwych epitetów, którymi można określić tą sytuację - skomentowała pani poseł.

Wyjaśniła wielogodzinną obecność zwolnionych z Ramety na sesji, czekających na swoją kolej. - Oni nie przyszli tutaj aby się upominać o prawo obywatelskie do rozbicia flaszki na bulwarach. Oni tu są tyle godzin bo nie mają za co żyć. Muszą wyjechać do Niemiec do pracy, a część ma wilczy bilet - dyscyplinarkę - relacjonowała sytuację posłanka. Później radna Magdalena Kusy skrytykowała ją za pogardliwy jej zdaniem ton wobec projektu grupy radnych (NaM chciał strefy alkoholowej na bulwarach). Kusy powiedziała, że taki język posłowi RP nie przystoi.

Lenartowicz liczy, że reakcja prezydenta miasta co do umorzenia podatku od nieruchomości "wywoła refleksję u pracodawcy, który być może wycofa się ze swych decyzji". - Być może ryzyko, że pan Ramecie tego podatku nie umorzy, pomoże tym ludziom - przekazała Dariuszowi Polowemu.

- Mnie się to w głowie nie mieściło, że taka sytuacja jest możliwa w moim Raciborzu - oznajmiła Gabriela Lenartowicz.

Posłanka zacytowała oświadczenie zwolnionej sprzątaczki, w którym ta podaje powody podpisania niekorzystnego dla niej rozwiązania umowy za porozumieniem stron: nieświadomość, emocje, strach i presja. - Nie zdawali sobie sprawy, przed jaką sytuacją stoją. Wykorzystano ich słabość. Zderzyli się z machiną bezduszności - oceniła Lenartowicz.

Były pracownik Ramety zwolniony z fabryki dyscyplinarnie

Po niej przed radą wystąpił dojrzały, niepełnosprawny mężczyzna, który przepracował w Ramecie 18 lat i został zwolniony dyscyplinarnie. Przedstawił się jako pracownik bez jakiejkolwiek nagany. Omówił okoliczności zwolnienia, które jego zdaniem było przygotowane - odmówił porozumienia, to dostał dyscyplinarkę. - W pięć minut straciłem pracę, a mam żonę, mieszkanie i córkę na utrzymaniu - stwierdził smutno. Pokazał swoje zwolnienie radnym NaM-u. Z jego wiedzy wynika, że w ten sposób zwolniono 3 osoby, z tym samym uzasadnieniem. Ogółem Rametę miało pożegnać ostatnio, według wiedzy zwolnionych, około 30 pracowników. Jedna ze zwolnionych podała, że plany zwolnień dotyczyły jeszcze 50 zatrudnionych.

Piotr Klima przyznał, że po tym co usłyszał, jest w głębokim szoku. Magdalena Kusy stwierdziła, że dobrze się stało, że radni poznali opowieść zwolnionych.

Gabriela Lenartowicz pomogła byłym pracownikom w sporządzeniu pism o uwolnieniu się od skutków zgody na rozwiązanie umowy o pracę, bo porozumienie zostało zawarte nieprawomocnie. Oświadczenia wysłano do zakładu, ale reakcji nie ma. - W sądzie ci ludzie wygrają - przekonuje posłanka.

- Apeluję o waszą presję na pracodawcę. Presję organu samorządowego. To jest sprawa publiczna, część mieszkańców znalazła się w trudnej sytuacji. Kto im pomoże? Niepełnosprawnym. Działamy publicznie, poprzez media, ukazał się artykuł w Nowinach Raciborskich, nadal nie ma reakcji prezesa. Rada może podjąć apel w tej sprawie, pan prezydent może nie udzielić zgody na umorzenie. Nie możemy pozostać bezradni. Wyraźmy swoją solidarność, oburzenie może sprzyjać refleksji. Czasami taka presja etyczna i moralna ma sens. Kiedyś taka solidarność zmieniła nasz kraj. Być może tak trzeba, po bożemu dać świadectwo, to ważna, dobra broń - podsumowała Gabriela Lenartowicz.