Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lenartowicz apeluje o presję samorządu na prezesa Ramety

Źle się dzieje w Raciborzu, źle się dzieje w zakładzie budującym niegdyś wizerunek miasta. Zakładzie zbudowanym przez niepełnosprawnych - zaczęła swą przemowę na wrześniowej sesji, po pięciogodzinnym oczekiwaniu, posłanka Gabriela Lenartowicz. Wystąpili też zwolnieni pracownicy.

Lenartowicz apeluje o presję samorządu na prezesa Ramety
Posłanka Lenartowicz powoływała się w swoim wystąpieniu na artykuły Nowin Raciborskich o sytuacji Ramety

Pani poseł, która przyszła ze zwolnionymi na sesję rady miasta już o godz. 15.00 musiała z nimi czekać do godz. 20.00 by wystąpić przed radą. Mówiąc do jej członków, porównała los zwolnionych do starych mebli, które trafiły na wystawkę. Według niej zarząd Ramety wykorzystał słabość swych długoletnich pracowników, by zwolnić ich bez osłon socjalnych. - Zostali na bruku - skwitowała posłanka.

Lenartowicz zwróciła się w sprawie grupy byłych pracowników do Państwowej Inspekcji Pracy oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Udzieliła im wsparcia prawnego, przy postępowaniu przed sądem pracy i ubieganiu się o unieważnienie porozumienia stron przy niedawnych zwolnieniach.

- Rameta jest marką Raciborza. Problemy gospodarcze się zdarzają, ale złamano tam przyzwoitość, podstawowy wizerunek tego miasta. To sprawa Miasta, bo godne życie mieszkańców to zakres kompetencji samorządu. Ponadto prezydent ma możliwość umorzenia zaległego podatku od nieruchomości, o co wystąpił do niego prezes Ramety. Interes publiczny został tu naruszony. Apeluję aby pan prezydent rozważył czy powinien pomagać firmie, która tak traktuje swoich pracowników. Gdy ukazał się artykuł "Wszystkie ręce na pokład" w Nowinach Raciborskich doszło do zwolnienia grupy pracowników. Dostali do podpisania porozumienie stron bez okresu wypowiedzenia, bez prawa do zasiłku - mówiła na sesji G. Lenartowicz. Powiedziała, że alternatywą była dyscyplinarka, bo ci co się nie zgodzili takową dostali. Zwolniono wieloletnich pracowników, o których posłanka mówiła, że dostawali premie i pochwały.

- Niemoralne, to najmniejszy z możliwych epitetów, którymi można określić tą sytuację - skomentowała pani poseł.

Wyjaśniła wielogodzinną obecność zwolnionych z Ramety na sesji, czekających na swoją kolej. - Oni nie przyszli tutaj aby się upominać o prawo obywatelskie do rozbicia flaszki na bulwarach. Oni tu są tyle godzin bo nie mają za co żyć. Muszą wyjechać do Niemiec do pracy, a część ma wilczy bilet - dyscyplinarkę - relacjonowała sytuację posłanka. Później radna Magdalena Kusy skrytykowała ją za pogardliwy jej zdaniem ton wobec projektu grupy radnych (NaM chciał strefy alkoholowej na bulwarach). Kusy powiedziała, że taki język posłowi RP nie przystoi.

Lenartowicz liczy, że reakcja prezydenta miasta co do umorzenia podatku od nieruchomości "wywoła refleksję u pracodawcy, który być może wycofa się ze swych decyzji". - Być może ryzyko, że pan Ramecie tego podatku nie umorzy, pomoże tym ludziom - przekazała Dariuszowi Polowemu.

- Mnie się to w głowie nie mieściło, że taka sytuacja jest możliwa w moim Raciborzu - oznajmiła Gabriela Lenartowicz.

Posłanka zacytowała oświadczenie zwolnionej sprzątaczki, w którym ta podaje powody podpisania niekorzystnego dla niej rozwiązania umowy za porozumieniem stron: nieświadomość, emocje, strach i presja. - Nie zdawali sobie sprawy, przed jaką sytuacją stoją. Wykorzystano ich słabość. Zderzyli się z machiną bezduszności - oceniła Lenartowicz.

Były pracownik Ramety zwolniony z fabryki dyscyplinarnie

Po niej przed radą wystąpił dojrzały, niepełnosprawny mężczyzna, który przepracował w Ramecie 18 lat i został zwolniony dyscyplinarnie. Przedstawił się jako pracownik bez jakiejkolwiek nagany. Omówił okoliczności zwolnienia, które jego zdaniem było przygotowane - odmówił porozumienia, to dostał dyscyplinarkę. - W pięć minut straciłem pracę, a mam żonę, mieszkanie i córkę na utrzymaniu - stwierdził smutno. Pokazał swoje zwolnienie radnym NaM-u. Z jego wiedzy wynika, że w ten sposób zwolniono 3 osoby, z tym samym uzasadnieniem. Ogółem Rametę miało pożegnać ostatnio, według wiedzy zwolnionych, około 30 pracowników. Jedna ze zwolnionych podała, że plany zwolnień dotyczyły jeszcze 50 zatrudnionych.

Piotr Klima przyznał, że po tym co usłyszał, jest w głębokim szoku. Magdalena Kusy stwierdziła, że dobrze się stało, że radni poznali opowieść zwolnionych.

Gabriela Lenartowicz pomogła byłym pracownikom w sporządzeniu pism o uwolnieniu się od skutków zgody na rozwiązanie umowy o pracę, bo porozumienie zostało zawarte nieprawomocnie. Oświadczenia wysłano do zakładu, ale reakcji nie ma. - W sądzie ci ludzie wygrają - przekonuje posłanka.

- Apeluję o waszą presję na pracodawcę. Presję organu samorządowego. To jest sprawa publiczna, część mieszkańców znalazła się w trudnej sytuacji. Kto im pomoże? Niepełnosprawnym. Działamy publicznie, poprzez media, ukazał się artykuł w Nowinach Raciborskich, nadal nie ma reakcji prezesa. Rada może podjąć apel w tej sprawie, pan prezydent może nie udzielić zgody na umorzenie. Nie możemy pozostać bezradni. Wyraźmy swoją solidarność, oburzenie może sprzyjać refleksji. Czasami taka presja etyczna i moralna ma sens. Kiedyś taka solidarność zmieniła nasz kraj. Być może tak trzeba, po bożemu dać świadectwo, to ważna, dobra broń - podsumowała Gabriela Lenartowicz.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ekookna2 (217.97. * .231) 29.09.2019 22:24

Poszukajcie sobie wyroków przeciwko Eko-Oknom, jak zwalniali pracowników - przegrane procesy. Bezduszne korporacje.

~OTUA (188.146. * .204) 27.09.2019 15:52

Lenartowicz udziela wsparcie przed wyborami, a podczas wyborów liczby na poparcie. Taka to jest jej dobroczynność i bezinteresowność na pokaz.

~Czy_aby (89.64. * .19) 27.09.2019 08:35

Nie chce mi się wierzyć, żeby dawali dyscyplinarki za odmowę podpisania porozumienia. Dziennikarze powinnitodokładnie sprawdzić.

ble 27.09.2019 07:37

Czyżby wybory się zbliżały, że nagle się p. Lenartowicz obudziła z letargu? A gdzie w tym wszystkim jest wszechwładny p. Woś? On by to od ręki załatwił, jeszcze by pracownicy premie dostali (koniecznie przed wyborami jeszcze)!

~Mich (31.0. * .2) 26.09.2019 08:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W imieniu pracowników dziękuję - to spore wspaecie