Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Nowe wiatraki w Krzanowicach. Będzie ich dużo i będą większe

09.03.2017 05:43 | 2 komentarze | ma.w

Inwestor, który postawił na ziemi krzanowickiej trzy turbiny w Wojnowicach, planuje kolejne lokalizacje. Miejsca są znane, ale nie wszystkim.

Nowe wiatraki w Krzanowicach. Będzie ich dużo i będą większe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Firma Visa Vento, która stawia wiatraki, wystąpiła do urzędu w Krzanowicach o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy turbin. Burmistrz Andrzej Strzedulla poinformował ostatnio radnych, że lokalizacje, o jakie ubiega się firma, są znane z wcześniejszych zapowiedzi. Dodał też, że sprawą nie zajmuje się jego urząd, a sąsiedzi z Pietrowic Wielkich. – SKO wyłączyło Krzanowice z postępowania jako organ, który miałby w tej sprawie procedować. Wyznaczono do tego wójta Pietrowic Wielkich. Ten, a nie inny wybór nie jest istotny dla sprawy – wyjaśniał.

Kto chce ten sprawdzi

Obecna na lutowym posiedzeniu rady miejskiej Jolanta Otlik, angażująca się w protesty dotyczące lokowania turbin w pobliżu domów mieszkalnych, prosiła burmistrza by pokazał mieszkańcom, gdzie mają stanąć gigantyczne budowle. – Zastanawialiśmy się nad publikacją takiej mapy, ale to są dokumenty inwestora i mieliśmy wątpliwości natury prawnej. Kto jest zainteresowany, to w pietrowickim urzędzie można indywidualnie sprawdzić – oznajmił Strzedulla. – Nie każdy będzie tam pisał wniosek – zauważyła Otlik. Dziwiła się, że powstał problem z publikacją mapy na stronie internetowej urzędu. Burmistrz podpierał się opinią radcy prawnego Aleksandra Żukowskiego. – Osoba fizyczna może robić wszystko to, czego prawo nie zabrania. Gmina może robić tylko to, na co prawo wyraźnie zezwala. Pani nikomu nie uchybi dzieląc się tą mapką jeśli już jest w pani posiadaniu – doradził jej A. Żukowski.

Wyprzedzić fakty

Burmistrz Strzedulla zadeklarował, że wystąpi o zgodę inwestora na publikację. – Nikomu nie zależy na ukrywaniu lokalizacji nowych wiatraków – zapewnił.

Jolanta Otlik wyjaśniła, że chce uniknąć sytuacji jak przy pierwszym stawianiu wiatraków. – Bardzo późno się dowiedzieliśmy o lokalizacji. Teraz też nie wiemy, gdzie są te działki. Za pierwszym razem dopiero gdy inwestycja ruszyła, to poznaliśmy miejsca budowy. Do zaplanowanych 17 wiatraków dojdzie 29 nowych, o większej mocy. To będą potężne turbiny – zapowiedziała mieszkanka Wojnowic.

Tymczasem urząd gminy w Pietrowicach Wielkich zawiesił postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla lokalizacji nowych turbin. Czeka aż sąd rozstrzygnie o nieważności uchwały rady krzanowickiej z 2009 roku w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

(ma.w)

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.