Sobota, 29 stycznia 2022

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Start „Listów dla Ziemi” na Śląsku

14.04.2014 12:54 | 0 komentarzy | eco

W środę 16 kwietnia o godz. 11.00 na Ulicy Mariackiej w Katowicach, Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z akcją „Listy dla Ziemi” na Śląsku. Inauguracja przygotowana jest wspólnie z Urzędem Miasta Katowicach.

Start „Listów dla Ziemi” na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W programie inauguracji przewidziano m.in.: happening „Ziemia w naszych rękach”, pisanie „listów dla Ziemi” w przestrzeni publicznej, układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne w których weźmie udział ok 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach .

Zostanie zaprezentowane Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Jest to samochód wyposażony w wiatraki i solary, które zasilają pracownię komputerową znajdującą się wewnątrz auta oraz wszystkie urządzenia elektryczne potrzebne do prowadzenia akcji. Do tej pory Mobilne Centrum odwiedziło już kilka tysięcy uczestników z województwa śląskiego.

Idea pisania listów o ekologii

Przygotowania do ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi” Fundacja ARKA prowadzi już od kilku miesięcy. W kwietniu ponad 300 tysięcy młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych. Cieszymy się, ponieważ do tej pory zgłosiło się ponad 300 samorządów oraz 4000 szkół i przedszkoli! – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Głównym elementem akcji będzie pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane będą do dorosłych. Tematyka listów i całego programu dotyczy prawidłowego zagospodarowania odpadów i ograniczenia niskiej emisji.

Akcja była organizowana po raz pierwszy w 2013 roku i już stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – dodaje Wojciech Owczarz.

Zakres działań ogólnopolskich

Pisanie listów przez młodych ludzi będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy będą pisane na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze listowym. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników – wyjaśnia Wojciech Owczarz. Listy będą indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mają proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby np. segregować śmieci, a nie spalać je w domowych piecach.

Akcji w całym kraju towarzyszyć będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.

Na portalu edukacyjnym www.listydlaziemi.pl dostępnych jest więcej materiałów i informacji nt. akcji.