Wtorek, 4 sierpnia 2020

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Biznes nie zna granic

11.11.2013 16:00 | 0 komentarzy | ma.w

Izba Gospodarcza promowała Raciborszczyznę na konferencji zorganizowanej u czeskich partnerów

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Potencjał gospodarczy terenów przygranicznych i możliwości współpracy gmin powiatu raciborskiego z ziemią opawską były tematyką spotkania, które odbyło się 7 listopada.

Czesi zaprosili raciborską delegację do Miejskiego Domu Kultury Petra Bezruca. Gospodarzem konferencji była izba gospodarcza z Opawy, partner w projekcie transgranicznym, realizowanym wspólnie z RIG–iem. „Biznes bez granic – wymiana informacji i wspólne poszukiwanie szans rozwoju pogranicza czesko–polskiego” to  projekt dofinansowany z funduszy mikroprojektów w Euroregionie Silesia, którego efektem są materiały prasowe, ukazujące się w lokalnych mediach po obu stronach granicy. Pojawi się także publikacja sumująca działania w ramach przedsięwzięcia.

Na łamach naszego tygodnika ukazują się przygotowane przez dziennikarzy gazety „Region Opavsko” materiały prezentujące gospodarcze atuty ziemi opawskiej. „Nowiny Raciborskie” promują w czeskiej prasie raciborską turystykę, ofertę inwestycyjną, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rolnictwo.

W trakcie konferencji przedstawiliśmy efekty naszych dotychczasowych publikacji w prezentacji multimedialnej autorstwa Mariusza Weidnera i Pawła Okulowskiego. Stronę czeską reprezentowała z wykładem dr Magda Habrmanova z opawskiej izby, która opowiedziała o możliwościach współpracy gospodarczej między powiatami.

Dyskusja jaka wywiązała się po wystąpieniach dotyczyła przyszłości młodych ludzi, którzy wybrali w edukacji kierunki humanistyczne zamiast technicznych i teraz borykają się z kłopotami na rynku pracy. Czesi i Polacy mają ten sam problem z bezrobociem wśród młodych.

W wyjeździe do Opawy wzięli udział przedstawiciele RIG – prezes Tadeusz Ekiert i członek zarządu Konrad Migocki. Szef izby wyraził nadzieję, że korzyści z projektu znajdą rozwinięcie w przyszłości. – Z materiałów jakie zaprezentowano w mediach wynika, że obok siebie egzystują dwie potęgi gospodarcze. Ten potencjał należy wykorzystać – podsumował Ekiert. Czeskiej stronie zależy na inwestycjach w infrastrukturę łączącą oba państwa oraz stworzeniu kompleksowej bazy danych czeskich i polskich firm pogranicza.

ma.w