Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

5 skutecznych sposobów na przygotowanie się do egzaminów

Egzaminy mogą być dla uczniów bardzo stresujące. Presja, by dobrze wypaść z każdego przedmiotu, może doprowadzić do frustracji. Kiedy trzeba zmieścić setki stron materiałów do nauki w kilku sesjach, może się to wydawać niemożliwe. Ale tak naprawdę wcale nie jest. Aby efektywnie uczyć się do egzaminów, można zrobić pewne rzeczy. W tym artykule poznasz pięć najskuteczniejszych technik przygotowywania się do egzaminów.

5 skutecznych sposobów na przygotowanie się do egzaminów
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

  1. Znajdź korepetytora

Brzmi to jak najbardziej oczywiste rozwiązanie, ale wiele osób nawet nie bierze go pod uwagę, gdy zasiada do nauki przed egzaminami. Wykwalifikowany korepetytor pomoże Ci opanować materiał w o połowę krótszym czasie. Jeśli rodzice lub rówieśnicy nie są w stanie pomóc w nauce, lepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Aby znaleźć wykwalifikowanych korepetytorów, którzy pomogą Ci lepiej opanować materiał, skorzystaj z renomowanych stron internetowych, takich jak Preply. Takie strony dają uczniom dostęp do kompetentnej osoby w każdej chwili. Z pomocą eksperta z danego przedmiotu można łatwo zdać egzaminy i uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Korepetycje mogą przynieść uczniowi wiele korzyści. Nie tylko wzmocnią zrozumienie przedmiotu, ale także zwiększą pewność siebie i pomogą rozwinąć lepsze umiejętności uczenia się. Jest to bardziej zindywidualizowana forma edukacji, której większość uczniów nie może uzyskać w zatłoczonych klasach — i to z uogólnionym programem nauczania.

  1. Daj sobie czas

Nauka wymaga czasu — i to dużo. Wiele osób popełnia błąd, próbując zapamiętać cały materiał w ciągu kilku dni, a nawet w noc poprzedzającą egzamin. Jeśli chcesz być w czołówce klasy, to musi się to zmienić — i to szybko.

Od teraz ustal priorytety w swoich zadaniach naukowych. Jeśli będziesz zostawiać sprawy na ostatnią chwilę, nie tylko zabraknie Ci czasu na naukę. Będziecie też pod większą presją, co może poważnie obniżyć Waszą produktywność i koncentrację.

Zarządzanie czasem i organizacja to Twoje dwa najlepsze narzędzia w szkole. Jest to moment w życiu, w którym trzeba ustalić priorytety. Od czasu do czasu warto poświęcić trochę czasu na naukę do zbliżającego się sprawdzianu, nawet jeśli jest on za kilka tygodni.

Jak znaleźć na to wszystko czas?

Wystarczy kilka minut dziennie, aby opracować plan zajęć, a kiedy już go stworzysz, zdasz sobie sprawę, że czas nigdy nie stanowił problemu. Z terminarza dowiesz się, jakie egzaminy się zbliżają, kiedy masz termin oddania prac i jak dużo materiału musisz przerobić. Aby przygotować się do egzaminów, należy zaplanować mniejsze partie materiału na różne dni.

  1. Znajdź idealne miejsce do nauki (i czas)

To, gdzie i kiedy się uczysz, może zadecydować o sukcesie Twoich sesji. Pomyśl o tym. Gdy uczysz się z rodziną w pokoju, czy ich rozmowy nie rozpraszają Cię? Gdy dzwoni telefon, czy nie przerywasz nauki tylko po to, by go sprawdzić?

Czy można uczyć się w zbyt gorącym pomieszczeniu? Albo w bibliotece, gdzie jest zbyt cicho? Wszyscy ludzie mają swoje produktywne miejsca i środowiska. Teraz nadszedł czas, aby znaleźć swoje.

Zacznij od uporządkowania swojego obecnego miejsca do nauki. Jeśli masz już biurko w domu lub uczysz się w bibliotece, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie swoje rzeczy. Wyrzuć śmieci i bałagan, wyłącz wszystkie rozpraszacze i ustaw odpowiednią temperaturę oraz oświetlenie.

To nie pomaga? Może czas na zmianę. Zmieniaj scenerię, aż znajdziesz swoje najbardziej produktywne miejsce — i czas. Ludzie są najbardziej produktywni o określonej porze dnia. Dla niektórych jest to poranek, a dla innych noc.

Gdy już wiesz, jakie jest Twoje idealne miejsce i czas, wpisz je do swojego planu zajęć, gdy planujesz sesje nauki.

  1. Przerwy są ważne

Czy masz nawyk uczenia się przez tyle godzin, ile jesteś w stanie wygospodarować? Wiele osób tak robi, ale jest to bardzo złe podejście. Po pewnym czasie Twój mózg potrzebuje odpoczynku. Jeśli uczysz się przez godzinę, zauważysz, że coraz trudniej jest mu zapamiętać informacje. Jest to znak, że potrzebujesz przerwy.

Nie musi być ona duża. Nie musi być nawet po godzinie. Ludzie są różni, więc stwórz swój indywidualny rytm nauki.

Jeśli zdecydowałeś się uczyć rano, po krótkiej sesji nauki zrób sobie przerwę na śniadanie. Następną przerwę przeznacz na odrobinę ruchu. Przejdź się wokół bloku. Spędź trochę czasu z rodziną. Rób to, co Ci odpowiada. Ale nie pomijaj przerw, jeśli chcesz się efektywnie uczyć.

  1. Zadbaj o siebie

Może Ci się wydawać, że poświęcenie czasu na naukę w celu przygotowania zdrowego posiłku to luksus lub strata, ale tak nie jest. Nie ma dobrego usprawiedliwienia dla braku dbałości o siebie. Jedzenie niezdrowej żywności, niewystarczająca ilość snu i brak aktywności mogą uniemożliwić efektywną naukę.

Właściwe odżywianie i zdrowy styl życia nie wymagają wiele wysiłku ani czasu. Przygotowanie zdrowej sałatki zajmuje prawie tyle samo czasu, co wybór i zamówienie hamburgera. Nie wspominając o tym, że właściwe odżywianie ma duży wpływ na koncentrację i poziom energii. Śmieciowe jedzenie nie ma takiego wpływu.

To samo dotyczy snu. Jeśli całą noc spędziłeś nad książkami, ucząc się do testu, Twój mózg będzie zbyt zmęczony, by cokolwiek przetworzyć. Jeśli pójdziesz na egzamin, trudniej będzie Ci zapamiętać materiał.

Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są ważniejsze niż wszystko inne. Jeśli zadbasz o siebie - przed, w trakcie i po egzaminie - będziesz szczęśliwszy, bardziej energiczny i wydajny.

Czas na efektywną naukę!

Przygotowanie się do egzaminów jest niezbędne do zaliczenia przedmiotów. Mimo że na początku nauka może wydawać się trudna, staje się łatwiejsza, gdy poznasz kilka sztuczek. Niektóre z tych wskazówek mogą wydawać się zdroworozsądkowe, ale zdziwisz się, jak wielu uczniów nie potrafi się do nich zastosować. Zacznij od teraz, a egzaminy staną się o wiele łatwiejsze.

 

Materiał zewnętrzny