Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Zielona płuca Ostroga to główny zwycięzca tegorocznego budżetu obywatelskiego w Raciborzu

15.10.2021 14:19 | 3 komentarze | żet

Cztery projekty z największą liczbą głosów oraz mieszczące się w puli 1,5 mln zł zostaną zrealizowane w ramach szóstej edycji budżetu obywatelskiego.

Zielona płuca Ostroga to główny zwycięzca tegorocznego budżetu obywatelskiego w Raciborzu
Radny Michał Kuliga był pomysłodawcą i głównym promotorem zwycięskiego projektu. Do końca aktywnie zabiegał o głosy raciborzan, m.in. podczas zlotu foodtrucków na zamku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kto wygrał?

Oto zwycięzcy 6. edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu:

 • Zielone płuca Ostroga z tężnią solankową - 3565 prawidłowych głosów (szacunkowa wartość projektu to 1 mln zł)
 • Ekologiczny ogród zabaw "Leśne Ludki" przy Przedszkolu nr 23 - 917 prawidłowych głosów (szacunkowa wartość projektu to 255 tys. zł)
 • To zabaw dla dzieci na terenie Grodu Średniowiecznego - 569 prawidłowych głosów (szacunkowa wartość projektu to 18 tys. zł)
 • Czytam, słucham, gram - biblioteka 2022 - 171 prawidłowych głosów (szacunkowa wartość projektu to 65 tys. zł)

Ogromna frekwencja

W szóstej edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu oddano łącznie 12 tysięcy głosów. Dla porównania, w poprzedniej edycji budżetu oddano 5 tys. głosów. - Chciałbym, żeby taka frekwencja była także na wyborach samorządowych - powiedział wiceprezydent Dawid Wacławczyk podczas ogłoszenia wyników.

Wzruszenia nie krył Michał Kuliga, a więc osoba odpowiedzialna za zgłoszenie projektu, który dostanie największą pulę.  - Każdy z nas jest zwycięzcą, każdy kibicował sobie nawzajem. Nie było nieczystej gry. Każdemu trzeba podziękować za zaangażowanie, poświęcenie i energię włożoną w promowanie swoich projektów. W trakcie trwania rywalizacji miałem wyrzuty sumienia, że nie wszystkie projekty zostaną zrealizowane, a pomysły mieszkańców są świetne. Ja ze swojej strony wszystkim dziękuję - powiedział M. Kuliga.

- Trzeba umieć wygrywać i przegrywać, a zwycięzcom się należą brawa i gratulacje - powiedział z kolei Eugeniusz Wyglenda, radny ze Studziennej.

Zdobyli wiele głosów, ale przegrali

Drugi projekt z największą liczbą prawidłowych głosów to "Aktywni i Bezpieczni". Propozycja strażaków-ochotników otrzymała aż 3 080 prawidłowych głosów. Jednak wartość projektu opiewała na kwotę 800 tys. zł. Przy zwycięstwie wycenionych na milion "Zielonych płuc Ostroga", realizacja strażackiego projektu nie była możliwa. Podobnie było w przypadku projektu zgłoszonego przez Arboretum Bramy Morawskiej (631 prawidłowych głosów, 4. miejsce w głosowaniu), którego wartość opiewała na kwotę 1,365 mln zł.

Oto krótka charakterystyka zwycięskich projektów

1. ZIELONE PŁUCA OSTROGA Z TĘŻNIĄ SOLANKOWĄ

 • Kwota: 1 mln zł
 • Opis: Celem jest stworzenie nowego małego parku miejskiego z tężnią solankową na nieruchomości u zbiegu ulic Książęcej i Królewskiej w Raciborzu.

2. EKOLOGICZNY OGRÓD ZABAW „LEŚNE LUDKI” PRZEDSZKOLE NR 23

 • Kwota: 255 tys. zł
 • Opis: Ogród przy przedszkolu nr 23 zostanie wzbogacony o nowe nasadzenia i drewniane urządzenia zabawowe. Do południa będą mogły z niego korzystać przedszkolaki, a po południu będzie on ogólnodostępny.

3. TOR ZABAW DLA DZIECI NA TERENIE GRODU ŚREDNIOWIECZNEGO W ABM

 • Kwota: 180 tys. zł
 • Opis: Tor przeszkód, „ścieżka małego wojownika", huśtawki na linach - to tylko część atrakcji średniowiecznego toru gier i zabaw, który może powstać przy grodzie w sąsiedztwie Arboretum Bramy Morawskiej.

4. CZYTAM, SŁUCHAM, GRAM - BIBLIOTEKA 2022

 • Kwota: 64,6 tys. zł
 • Opis: Projekt zakłada zakup dostępu do ebooków na platformie Legimi, audiobooków, a także organizację mini koncertów oraz warsztatów w bibliotece.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Eugeniusz Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz