środa, 27 października 2021

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Budowa kanalizacji w Pogrzebieniu na finiszu. A co z Rzuchowem i Łańcami?

09.07.2021 07:00 | 0 komentarzy | mad

– To historyczna inwestycja naszej gminy – mówi o budowanej kanalizacji wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój. Do grudnia ma zakończyć się trzeci kontrakt w ramach realizowanego od 2016 roku projektu. – Finalnie połowa gminy będzie miała dostęp do sieci – wylicza Niestrój.

Budowa kanalizacji w Pogrzebieniu na finiszu. A co z Rzuchowem i Łańcami?
– Ludzie czekali od lat, aby się przyłączyć do kanalizacji – mówił wójt Grzegorz Niestrój na konferencji prasowej podsumowującej inwestycję.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co wykonywano?

Obecnie wykonywana inwestycja została podzielona na trzy kontrakty. Pierwszy obejmował roboty w zakresie drogi wojewódzkiej nr 935 od zajazdu przy restauracji „Złota Iglica” do najwyższego punktu na ul. Pamiątki w Pogrzebieniu (w sąsiedztwie budynku nr 45). Zdecydowano się zrobić te prace najpierw ze względu na zapowiadany, a dzisiaj realizowany remont drogi wojewódzkiej. Wówczas robót podjęło się konsorcjum firm: Aqua-system z Bielska-Białej (lider konsorcjum) i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych „JAF” z Rybnika (partner).

W drugim etapie wykonywano sieć w obrębie Kornowaca oraz rurociąg główny łączący odcinek ul. Pamiątki poprzez ul. Brzezką z kanalizacją miasta Racibórz. Robotami zajęło się konsorcjum firm: ZISCO Bandura z Pawłowic (lider) oraz Neptun z Lublina i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych „JAF” z Rybnika (partnerzy).

Trzeci, obecnie realizowany kontrakt, obejmuje sieć w Pogrzebieniu - ulice boczne od głównego rurociągu w ulicach Pamiątki i Brzezkiej do granicy z Brzeziem. Przetarg wygrał raciborski Borbud. – Choć procedury przetargowe były ciężkie – przyznaje Gilbert Kramarczyk, kierownik Referatu Rozwoju, Infrastruktury i Zasobów Naturalnych. Urzędnik nawiązuje do dwukrotnego rozstrzygania procedury przetargowej przez Krajową Izbę Odwoławczą, na korzyść urzędników. – Wszyscy walczyli o ten projekt, ale nie mogliśmy przyjąć niektórych rozwiązań proponowanych przez firmy, chodziło m.in. o zbyt niskie ceny pompowni i tłoczni, obawialiśmy się o jakość – tłumaczy.

Łącznie koszt inwestycji oszacowano na prawie 32 mln złotych, natomiast ze środków unijnych pozyskano 16,5 mln złotych.

– To najdroższa inwestycja realizowana w historii gminy – wylicza wójt Niestrój.

Najtrudniejsze zadanie

Mirosław Michalaszek, projektant branży sanitarnej odpowiedzialny za zadanie realizowane na terenie gminy Kornowac, mówi, że budowa sieci kanalizacyjnej spośród infrastruktury gminnej jest jednym z najtrudniejszych zadań do zrealizowania. – Trzeba się nabiegać i postarać, aby wszystko się dobrze zgrało – podkreśla. I dla zobrazowania ilości pracy, przypomina, jak jego biuro projektowe lata wstecz brało udział w budowie kanalizacji na terenie Raciborza. – Dla projektu, który obejmował odcinek o długości 350 metrów, wyliczyłem, że zużyliśmy 2,5 tysiąca kartek papieru, aby ten projekt wydać – przytacza dane. Zdaniem Michalaszka dla niewielkiej gminy, jak Kornowac, realizacja tego zadania jest „ogromnym wyzwaniem”.

Najważniejszy jest dialog

Trzeci etap, a więc całość inwestycji ma być gotowa do grudnia. Zaawansowanie realizowanej części wynosi 70 proc. Ryszard Bortel, prezes firmy Borbud pytany, czy obawiał się czegoś przed przystąpieniem do tego zadania, odpowiada: – Wykonywanie kanalizacji sanitarnej to zawsze wielka niewiadoma, bo w istniejącej drodze najczęściej są już sieci wodociągowe, gazowe, internetowe i kanalizacja deszczowa. My więc musimy „zejść” poniżej tych wszystkich sieci. A to nie jest najłatwiejsze.

Prezes Bortel ocenia, że prace przebiegają spokojnie. – Nie natrafiliśmy na żadne niewybuchy – odpowiada, kiedy dopytujemy o to.

– Współpraca z urzędem jest bardzo dobra. Najważniejszy w naszej pracy jest dialog i szybka reakcja na powstające problemy – mówi chwilę później.

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.