Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Rudnik będzie miał izbę pamięci

27.02.2021 07:00 | 1 komentarz | mad

W Rudniku przy współpracy społeczników i urzędników powstaje izba pamięci. To miejsce, które ma utrwalić historię gminy.

Rudnik będzie miał izbę pamięci
Wójt gminy Rudnik Piotr Rybka.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Izba pamięci powstaje w gminnym budynku przy ulicy abp Gawliny, gdzie mieści się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Biblioteka Publiczna, Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych oraz klub seniora. A konkretnie w pomieszczeniu, gdzie dawniej znajdowała się świetlica. Inicjatorem stworzenia takiego miejsca jest fundacja Gniazdo (dawniej koło terenowe Pro Fortalicium Gmina Rudnik), która głównie ostatnimi czasy znana jest z przywracania do życia pałacu w Sławikowie. Z urzędu gminy najmocniej zaangażowali się wicewójt Tomasz Kruppa, urzędnik Zygmunt Kandora (którzy również są członkami fundacji) oraz przewodniczący rady Ireneusz Jaśkowski. – My, jako urząd wspieramy to zadanie finansowo, ale niewielkimi nakładami. W dużej mierze wszystkie prace wykonywane są społecznie – mówi Piotr Rybka, wójt gminy Rudnik. Obiekt ma być otwarty na przełomie lutego i marca - jak tylko pozwolą na to obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Włodarz zachęca mieszkańców do przekazywania przedmiotów związanych z ziemią rudnicką do tej izby. Te mogą być ofiarowane na stałe, bądź podarowane w formie depozytu. – Wiele takich rzeczy może leżeć w naszych domach, a jest możliwość ich pokazania – zachęca wójt. Zainteresowane osoby przekazaniem przedmiotów powinni kontaktować z Zygmuntem Kondorą z urzędu gminy. – Uważam, że to piękna inicjatywa, że takie miejsce powstaje. Tam młode pokolenie będzie mogło zapoznać się z historią gminy. Z tym, co na tych terenach dawniej się działo. Naszą historię warto pokazywać, nie możemy o niej zapominać – podsumowuje wójt Piotr Rybka.

Ludzie:

Ireneusz Jaśkowski

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik