Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Szalona koalicja

03.02.2021 07:00 | 6 komentarzy | web

Złośliwy komentarz tygodnia Bożydara Nosacza do tego, co dzieje się w raciborskiej polityce.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Media dociekają, czy w radzie miasta jest już koalicja Lenk – Szukalska, czy to tylko taktyczne zbliżenie w celu odegrania się na prezydencie i jego zwolennikach. A konkretnie „koalicja zemsty” – proroczo i barwnie wieszczona już parę miesięcy temu przez obecnego wiceprezydenta Dawida Wacławczyka. Zwał jak zwał, ale powoli robi się (tym razem powiedzonko ze skarbnicy ludowej mądrości rosyjskiej) „i śmieszno, i straszno”.

„Straszno” dlatego, że rada miejska coraz bardziej pogrąża się w chaosie, czyli do zwyczajowego unikania podejmowania ważnych decyzji, czczego gadulstwa i bezproduktywnych sporów (często o podłożu wyłącznie ambicjonalnym) doszło jeszcze bezkrólewie na funkcji przewodniczącego. Koalicji czy też nie-koalicji wystarczyło bowiem zgodności, żeby odwołać przewodniczącego Leona Fiołkę, ale już zabrakło porozumienia, aby w tym niesłychanie ważnym czasie (m.in. uchwalanie budżetu) obsadzić to stanowisko. W każdym razie nawet nie próbowano.

Funkcję przewodniczącego sprawuje zatem dotychczasowy zastępca – radny Marian Czerner (z klubu Szukalskiej). Smaczek w tym jest taki, że kiedy w 2016 r. prezydent Lenk wyrzucił Czernera z posady prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego, radna Anna Szukalska z wielką determinacją, choć praktycznie bezskutecznie, domagała się od Lenka podania powodów tej dymisji. „Gdybym był zadowolony z efektów jego pracy to byłoby inaczej” – jedynie taką wypowiedź udało jej się wtedy wyciągnąć z prezydenta. No cóż, nie można wykluczyć, że choć na prezesa PK pan radny się nie nadawał, to już na przewodniczącego rady się nada.

„Śmieszno” w ostatnim czasie było wiele razy (o czym można poczytać w relacjach z posiedzeń radnych na nowiny.pl), ale zdecydowanie wszystkie epizody przebija przypadkowo nagrana wypowiedź radnego Lenka, który zwierzył się wiceprezydentowi Koniecznemu, że słyszy „o jakiejś koalicji szalonej Szukalskiej”. W sumie nic nowego, bo od wielu lat jest tajemnicą poliszynela, że u byłego prezydenta dość często występuje kłopotliwa anomalia, polegająca na tym, że czas, w którym myśl zamienia się w słowo, jest zbyt krótki, aby zdążyć ugryźć się w język. „Śmichy – chichy” trwają, ale w budowaniu trwałej koalicji z dawną przeciwniczką to śmiałe zwierzenie raczej nie pomoże. Jak to mówi mój szwagier: Internet takich rzeczy nie zapomina.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na kolejne odsłony raciborskiej tragikomedii samorządowej, a tymczasem zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą autorską projekcją rozmowy państwa radnych Szukalskiej i Lenka. Niestety, nie udało nam się jej nagrać, więc jest możliwe, że brzmiała ona zupełnie inaczej, za co z góry przepraszamy.

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Marian Czerner

Marian Czerner

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.