Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzi inżynierowie mają coraz lepsze pomysły. Zobaczcie, czego nauczyli się na PWSZ w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Motocykl z silnikiem o napędzie elektrycznym, automatyczna uprawa hydroponiczna czy drukarka 3d według własnego projektu i wykonania - to tylko część z dwudziestu trzech prac inżynierskich, które 21 stycznia zaprezentowali studenci kierunku automatyka i robotyka na PWSZ w Raciborzu.

Młodzi inżynierowie mają coraz lepsze pomysły. Zobaczcie, czego nauczyli się na PWSZ w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Silna marka

- Dużo pracy włożyliście w to, żeby przygotować te projekty. Projekty są na wysokim poziomie - powiedział rektor PWSZ dr Paweł Strózik podczas prezentacji projektów inżynierskich. Przy okazji przypomniał, że ubiegłoroczni absolwenci automatyki i robotyki na PWSZ w Raciborzu zajęli wysokie miejsca w prestiżowym konkursie organizowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu (pisaliśmy o tym tutaj: Sukces absolwentów naszej PWSZ w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę inżynierską).

Rektor podziękował nowym władzom Instytutu Techniki PWSZ za kontynuowanie dzieła swoich poprzedników*. Podkreślił, że dzięki zaangażowaniu pracowników, instytut rozwija się, czego przykładem jest chociażby uruchomiony dwa lata temu drugi kierunek studiów - zarządzanie i inżynieria produkcji.  - Możemy powiedzieć, że została wypracowana tutaj pewna silna marka. Z tym instytutem kojarzą się takie słowa jak prestiż, dobra jakość kształcenia - powiedział P. Strózik.

Zostali najlepsi

Prorektor ds. organizacji dr inż. Tomasz Czyszpak podziękował wszystkim wykładowcom za pomoc studentom w przygotowaniu projektów inżynierskich.

- Studentom dziękuję za ciężkie studia i ciężkie studia. Dzisiaj widzimy owoc tej pracy. Chciałbym przypomnieć, że na pierwszym roku w państwa roczniku było 59 osób. Zostali najlepsi. Gratuluję słusznego wyboru podjętego trzy i pół roku temu. Mam nadzieję, że będziecie państwo rozwijać swoje pasje, a jednocześnie nie zapomnicie o swojej uczelni, o nas - wykładowcach, o tym że ten tytuł inżyniera zdobyliście państwo w naszych murach. Dziękuję bardzo - powiedział T. Czyszpak.

Chcą się pokazać z jak najlepszej strony

Wykładowcy Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu zauważają, że od kilku lat rośnie poziom projektów inżynierskich. To pokłosie m.in. przeglądu projektów inżynierskich. - Ten przegląd powoduje to, że studenci widzą, kto co zrobił i starają się bardziej. Wydaje mi się, że gdy nie było tego przeglądu, poziom prac był nieco niższy. Teraz każdy student chce się pokazać z jak najlepszej strony - mówi dyrektor Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu dr Małgorzata Kuchta. Dodaje, że przeglądy projektów inżynierskich mają również tę zaletę, że dają samym wykładowcom wgląd w to, nad czym ze studentami pracują inni wykładowcy.

- Studenci coraz większą uwagę zwracają na celowość tych prac. Tworzą prace, które wynikają z potrzeby chwili, ale też uwzględniają trendy ogólnoświatowe. Są projekty związane z ekologią jak np. zmiana napędu z silnika spalinowego na silnik elektryczny w motocyklu. W tę tematykę wpisuje się również projekt hydroponicznej hodowli roślin - dodaje M. Kuchta.

W tym roku z powodu epidemii w przeglądzie projektów inżynierskich nie wzięli udziału przedstawiciele przemysłu, którzy współpracują z Instytutem Techniki PWSZ w Raciborzu. Jednak otrzymają oni specyfikację poszczególnych prac i wezmą udział w głosowaniu na najlepszy projekt. Wyniki poznamy w przyszłym tygodniu. 

Oto spis tegorocznych projektów oraz ich autorów:

Mateusz Bulenda Budowa robota kroczącego z wykorzystaniem sterownika Arduino Uno
Damian Fogt Budowa modelu centrali wentylacyjnej
Filip Kalus Projekt i wykonanie panelu solarnego sterowanego poprzez system wizyjny
Kamil Kuczera Projekt i wykonanie manipulatora bionicznego
Szymon Lepiarczyk System inteligentnego nawadniania ogrodu sterowany mikrokontrolerem
Adam Mandera Sterowanie silnikami prądu stałego DC i BLDC za pomocą mikrokontrolera
Przemysław Strzelczyk Sterowanie robotem przemysłowym z zastosowaniem programowalnego sterownika logicznego
Simona Tłuczykont Projekt sterowania systemami bezpieczeństwa w inteligentnym budynku
Sara Wołosewicz Projekt i realizacja prototypu automatycznego wspomagania hodowli roślin w domu
Rafał Zygmund Projekt sterownika PLC na bazie platformy Nucleo – część programowa
Paweł Ciuberek Projekt i Budowa drukarki 3D
Ewelina Herbut Opracowanie koncepcji i projektu dwuplatformowego robota kroczącego do przenoszenie ładunków w terenie
Dariusz Krochmal Systemy automatyki stosowane w nowoczesnych ogrodach
Piotr Michalik Budowa automatycznego systemu uprawy roślin metodą hydroponiczną
Bartłomiej Plata Układ sterowania położeniem wałka na równoważni
Sebastian Ruszkiewicz Budowa stanowiska dydaktycznego do nauki podstaw programowania sterowników PLC
Łukasz Rzewnicki Konwersja napędu na elektryczny w motocyklu
Jolanta Sebastian Zdalne sterowanie urządzeniem do zaparzania gorących napojów z wykorzystaniem technologii IOT
Michał Sebastian Projekt i wykonanie uniwersalnego sterownika ogrzewania postojowego sa-mochodu osobowego zintegrowanego z systemem automatyki budynkowej
Radosław Sendecki Wizualizacja pracy zestawu pompowego w systemie SCADA
Mateusz Sokół Projekt przecinarki laserowej sterowanej numerycznie o mocy 2,5W
Jakub Widuch Projekt i budowa skanera 3D
Arkadiusz Mikszta Projekt automatycznego magazynu blach

* Dotychczas Instytutem Techniki PWSZ w Raciborzu kierował dr inż. Tomasz Czyszpak. Po wyborze nowych władz uczelni został on prorektorem ds. organizacji. Na stanowisku dyrektora Instytutu Techniki zastąpiła go dr inż. Małgorzata Kuchta.

Ludzie

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].