Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Które dzielnice Rybnika najchętniej korzystają z programu Czyste Powietrze?

20.01.2021 09:18 | 1 komentarz | acz

Prawie 4,5 tys. razy mieszkańcy Rybnika skorzystali w 2020 roku z pomocy punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”. Punkt prowadzone jest przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu, a jego działalność została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika.

Które dzielnice Rybnika najchętniej korzystają z programu Czyste Powietrze?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do końca 2021 roku właściciele nieruchomości, w których zamontowane są stare piece bez tabliczki znamionowej, muszą je wymienić, na kotły co najmniej 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Aby wesprzeć mieszkańców w całym procesie otrzymania dotacji od kilku lat działa punkt konsultacyjny programu „Czyste Powietrze”, który pomaga mieszkańcom wypisać wniosek o dotację oraz udziela informacji na temat programu.

W 2020 roku z porad w puncie skorzystano 4428 razy – w tym 2610 telefonicznie, 1554 podczas bezpośrednich wizyt w punkcie, 223 mailowo, 16 poprzez profil Facebook i 25 za pośrednictwem Skype.

- Bardzo zależało mi na tym, żeby rybniczanie mieli możliwość pozyskania informacji o programie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, dlatego z pieniędzy samorządu pokrywamy koszty działania tego punktu. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej kampanii informacyjnej, którą jako miasto prowadzimy zaczynamy mieć wreszcie efekty – mówi prezydent Piotr Kuczera. - Rybnik w ubiegłym roku okazał się absolutnym liderem jeżeli chodzi o pozyskiwanie dotacji z programu Czyste Powietrze na terenie Śląska. Mieszkańcy złożyli 1228 wniosków - miasto na drugim miejscu ma złożonych 451 podań, a to pokazuje jak duża jest różnica. Bardzo się cieszę i kibicuję mieszańcom w walce o czyste powietrze – podsumowuje Kuczera.

Z pomocą punktu konsultacyjnego w 2020 roku złożono 423 wnioski na łączną kwotę 4 961 383,1 zł. Dodatkowo w punkcie można uzyskać wsparcie w wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozliczenia dotacji, z takiej możliwości skorzystało 70 osób.

Źródła ciepła (na podstawie wniosków)najczęściej wybierane przez mieszkańców Rybnika to: 49,6% kocioł gazowy, 31,0 % kocioł węglowy, 9,9% kocioł na pellet, 8,0% pompy ciepła, 1,2% elektryczne ogrzewanie, 0,2 zgazowujące drewno.

Punkt konsultacyjny prowadzi także statystyki dotyczące dzielnic, z których najwięcej osób złożyło wniosek z pomocą punktu. Najwięcej wniosków złożono z dzielnic: Północ, Boguszowice Stare i Kamień, najmniej z Zamysłowa.