Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wewnętrzne ściany w budynku - nośne i działowe, czym się różnią

Przegrody wewnątrz domu dzielimy na nośne i działowe. Pełnią różne funkcje i nie są budowane w taki sam sposób. Wiedza o tym, która ściana w domu jest konstrukcyjna, a która działowa niezbędna jest wówczas, gdy planujemy np. zmianę układu pomieszczeń i chcemy wyburzyć jakąś przegrodę.

Wewnętrzne ściany w budynku - nośne i działowe, czym się różnią

W celu rozpoznania, czy dana ściana jest działową czy konstrukcyjną, powinniśmy sprawdzić, które ściany na niższych kondygnacjach domu nie stanowią podpory dla przegród na wyższych piętrach. Mury, które się nie pokrywają, prawdopodobnie będą ścianami działowymi. Innym sposobem jest sprawdzenie grubości przegrody. Ściany nośne są zwykle grubsze i bardziej masywnie. 

Ściany konstrukcyjne, czyli nośne - co je wyróżnia?

Przegrody nośne budowane są z trwałych i wytrzymałych materiałów. Dobrym przykładem są bloczki z autoklawizowanego betonu komórkowego dostępne m.in. na building-companion.pl/szczegoly-promocji/ytong. Ściany nośne są podporą domu. Przenoszą obciążenia ze stropu, dachu, balkonu oraz przegród na wyższych kondygnacjach budynku na ściany fundamentowe i inne części konstrukcyjne domu. Ich grubość najczęściej sięga ponad 20 cm. Wszelkie ingerencje w układ ścian nośnych dokonywane są na etapie adaptacji projektu domu i wymagają od architekta obowiązku ponownego przeliczenia konstrukcji dachu. Wewnętrzne ściany nośne budowane są łącznie z przegrodami zewnętrznymi. Cechuje je wysoka ognioodporność i izolacyjność. Mają bowiem za zadanie nie tylko podtrzymywać ciężar, ale też separować pomieszczenia, a w przypadku domów wielorodzinnych także sąsiadujące ze sobą mieszkania. Przegrody nośne w budynku wymagają specjalnej technologii łączenia ich ze ścianami zewnętrznymi. W tym celu najczęściej wykorzystywana jest metoda przewiązywania murów. Jest to wpuszczanie w przegrody zewnętrzne bloczków bądź pustaków stanowiących konstrukcję ścian wewnętrznych (na ok. 15 cm głębokości). Takie połączenia wykonywane są zwykle na co drugiej warstwie ściany. 

Ściany działowe - lżejsze i cieńsze od nośnych

Ściany działowe są mniej istotne pod względem konstrukcyjnym niż nośne (jedyny ciężar jaki przenoszą to własny i obciążenie elementów, które są na nich zamocowane). Ich główną rolą jest oddzielenie pomieszczeń i zapewnienie właściwej akustyki w każdym wnętrzu. Dają większe możliwości pod względem przebudowy - większość z nich nadaje się do wyburzenia np. w trakcie prac remontowych. Są lżejsze i cieńsze (średnio 6-12 cm) w porównaniu z przegrodami konstrukcyjnymi. W trakcie wznoszenia ścian działowych, których grubość przekracza 9 cm, miejsce styku obu murów należy połączyć stosując kotwy ze stali ocynkowanej. Jedną z powszechnych metod wznoszenia ścian działowych jest konstrukcja lekkiego szkieletu. Polega ona na dwustronnym zabudowaniu ściany płytami gipsowo-kartonowymi. Dla lepszej izolacji akustycznej, warto wypełnić wnętrze ścianek np. wełną mineralną. 

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].