Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Poradnie na Gamowskiej. Najbardziej oblegani są onkolog i laryngolog

21.06.2020 14:43 | 0 komentarzy | ma.w

Radny powiatowy Roman Wałach ze Studziennej otrzymał w odpowiedzi na swoją interpelację informacje na temat bieżącej działalności poradni specjalistycznych przy szpitalu zakaźnym. Nie wszyscy pacjenci chcą z nich korzystać.

Poradnie na Gamowskiej. Najbardziej oblegani są onkolog i laryngolog
Roman Wałach radny Powiatu Raciborskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na Gamowskiej optymistycznie zakładają, że do końca czerwca uda się rozładować kolejkę powstałą do lekarzy specjalistów w okresie, gdy nie przyjmowali chorych. - Szybsze wyznaczenie kolejnych terminów utrudnia sytuacja, że do dyspozycji pozostaje tylko jeden lekarz na poradnię - tłumaczy radnemu dyrektor Ryszard Rudnik.

Wcześniej każdą z poradni obsługiwało po kilku specjalistów. Wielu z nich pracuje teraz w szpitalu zakaźnym i ma zakaz pracy poza nim.

To powoduje nie tylko wydłużenie kolejek, ale także rezygnacje pacjentów z wizyt. Nie chcą oni porad od lekarza, do którego wcześniej nie chodzili.

Jak zapewnia dyrektor Rudnik na bieżąco i sukcesywnie wykonywane są telefony do pacjentów, którym proponuje się nowe terminy, możliwie w najbliższym czasie. W szpitalu zaznaczają, że muszą się dostosowywać do wytycznych NFZ dotyczących prowadzenia kolejek oczekujących. Odgórnie ustalone są ograniczenia w liczbie pacjentów danej poradni w danym dniu.

Jest kilka poradni bardzo obleganych np. okulistyczna i laryngologiczna. Tam kolejki są długie, a terminy wizyt odległe.

Na Gamowskiej wskazują, że są pacjenci, którzy nie zostawiają żadnego kontaktu telefonicznego do siebie. Wtedy wyznaczenie nowego terminu odbywa się poprzez wysłanie listu poleconego.

Organizacją pracy w Zespole Poradni Specjalistycznych kieruje Barbara Wyrobek.

Wszyscy, którym anulowano wizyty z powodu Covid-19 mają dostać się do lekarza do końca czerwca - zapewniają na Gamowskiej.

Pacjent w poradni

Osoba udająca się na wizytę specjalistyczną w poradni przy Gamowskiej w Raciborzu wchodzi do budynku przez bramkę mierzącą temperaturę ciała. Następnie odkaża ręce i wypełnia przygotowaną w szpitalu ankietę, z którą trafia do okienka rejestracji. Stąd jest kierowana do gabinetu lekarskiego. Przy wejściu przygotowano miejsce, w którym przyjmuje się pacjentów poruszających się na wózku inwalidzkim. Poradnie znajdują się na piętrze, a dostęp do szpitalnych wind jest zablokowany, bo znajdują się na terenie "covidowym".

Ludzie:

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu