Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Czy Ślązak może przekroczyć granicę polsko-czeską bez testu na koronawirusa poza województwem? Nie może

14.06.2020 10:38 | 7 komentarzy | mad

Czesi informują o zmianie zasad wjazdu na terytorium i tranzytu przez Republikę Czeską. Sprawa dotyczy Śląska.

Czy Ślązak może przekroczyć granicę polsko-czeską bez testu na koronawirusa poza województwem? Nie może
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, na podstawie decyzji czeskiego ministra zdrowia Polska została wpisana na zieloną listę z niskim ryzykiem zakażenia COVID-19 od północy w niedzielę do poniedziałku (15 czerwca). Jednak z wyjątkiem województwa śląskiego, które jest oceniane jako obszar wysokiego ryzyka (czerwony).

– Pod względem przystąpienia do Republiki Czeskiej ta decyzja w praktyce oznacza, że obywatele polscy mogą przybyć na takich samych warunkach jak przed kryzysem i bez konieczności przeprowadzania testu ani późniejszej kwarantanny. Jednak decyzja ta nie dotyczy obywateli polskich mieszkających w województwie śląskim, a także długoterminowych rezydentów w krajach pomarańczowych i czerwonych (obecnie Belgia, Wielka Brytania, Portugalia i Szwecja). Mogą wjechać na terytorium Republiki Czeskiej w taki sam sposób jak poprzednio tylko na podstawie wyjątków od zakazu wjazdu cudzoziemców przewidzianego przez środek ochronny Ministra Zdrowia. Turystyka nadal nie jest jednym z tych wyjątków, nawet przy negatywnym teście – informuje Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. I tak w przypadku kontroli w Czechach obywatel Polski musi być w stanie udowodnić, że nie mieszka w województwie śląskim. To więc obala pojawiającą się w przestrzeni medialnej informację, jakoby Ślązacy mogli przekraczać granicę polsko-czeską bez testu na koronawirusa zlokalizowaną poza województwem. Sprawa dotyczy m.in. pracowników transgranicznych, którzy nadal muszą posiadać negatywny test na obecność COVID-19 lub poddać się kwarantannie podczas podróży do Czech.

Jeśli chodzi o tranzyt przez terytorium Republiki Czeskiej do innych krajów UE, wszystkie wprowadzone ograniczenia zostały zniesione tylko w krajach zielonych. W przypadku krajów pomarańczowych i czerwonych, jak poprzednio, tranzyt do jednego kierunku do Polski jest możliwy na podstawie uprzednio zatwierdzonej noty z polskiej ambasady w Pradze. Tranzyt obywateli polskich mieszkających w województwie śląskim z Polski nie jest zatem możliwy. Te same zasady (zarówno dla obywateli polskich, jak i polskich obywateli województwa śląskiego) dotyczą obywateli UE + mieszkających w Polsce oraz cudzoziemców z krajów trzecich posiadających status rezydenta długoterminowego zgodnie z dyrektywą 2003/109 / WE. Więcej TUTAJ.

fot. Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Kanik


Czytaj również: