Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Najpierw modlitwa, później procesja ku czci św. Urbana. Tak świętują Łubowice [ZDJĘCIA, LIVE]

13.06.2020 13:06 | 0 komentarzy | mad

Po raz drugi w Łubowicach (gm. Rudnik) zorganizowano procesję konną ku czci św. Urbana. To pierwsza w tym roku procesja w powiecie raciborskim odbywająca się na taką skalę.

Najpierw modlitwa, później procesja ku czci św. Urbana. Tak świętują Łubowice [ZDJĘCIA, LIVE]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczne wielkanocne procesje konne w powiecie raciborskim zostały odwołane albo przejazd kilku jeźdźców był utrzymywany w tajemnicy. Powód oczywisty – pandemia koronawirusa. Ta zorganizowana w sobotnie przedpołudnie 13 czerwca w Łubowicach jest więc pierwszą organizowaną na większą skalę w powiecie raciborskim w tym roku. Termin dla tego wydarzenia jest jednak przychylniejszy, bo wraz z czasem rząd poluzował m.in. obostrzenia związane ze zgromadzeniami.

Św. Urban jest m.in. patronem rolników. Uczestnicy wyruszają więc w procesji, by prosić Boga za wstawiennictwem świętego o urodzaje. W tegorocznej odsłonie uczestniczy 55 koni i 13 powozów. Uczestnicy wyruszyli w podróż przez pola i łąki po modlitwie Anioł Pański. Na 15.00 zaplanowaną kolejną cześć wydarzenia, czyli zawody zaprzęgowe.

Za pośrednictwem Facebooka Nowin transmitowaliśmy część oficjalną wydarzenia. Przemawiali wójt Piotr Rybka oraz prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu Sylwia Kitel. Modlitwę zmawiał proboszcz miejscowej parafii, ks. Andrzej Styra.

Szerszą relację z wydarzenia zamieścimy we wtorkowych „Nowinach Raciborskich” (w sprzedaży od 16 czerwca 2020 r.).


Czytaj również:

Po 21 latach przerwy w Łubowicach zorganizowano zawody konne [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.