Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Rząd zamyka kopalnie na Śląsku. Górnicy zostaną w domach przez trzy tygodnie

08.06.2020 10:01 | 59 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 10:25

TEKST AKTUALIZOWANY

Aż dwanaście kopalni na Śląsku wstrzyma prace na trzy tygodnie. Górnicy otrzymają pełne wynagrodzenie za ten okres.

Rząd zamyka kopalnie na Śląsku. Górnicy zostaną w domach przez trzy tygodnie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Minister aktywów państwowych poinformował na konferencji prasowej o spotkaniu, które odbyło się w niedzielę w śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Oprócz Sasina, w spotkaniu tym uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, szefowa MRPiPS Marlena Maląg i wiceminister tego resortu Stanisław Szwed, a także zarządy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej oraz przedstawiciele związków zawodowych z tych dwóch spółek górniczych.

- Omówiliśmy bieżącą sytuację, przedstawiliśmy również zarządom kopalń, w porozumieniu z zarządem kopalń stronie społecznej propozycję kolejnych działań, które chcielibyśmy podjąć - mówił wicepremier.

"Te kolejne działania to czasowe wyłączenie pracy we wszystkich kopalniach, w których odnotowujemy dzisiaj zarażenia koronawirusem, a których załogi nie zostały w pełni przebadane na obecność koronawirusa. To oznacza, że od jutra wstrzymamy wydobycie, wstrzymamy prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej" - poinformował Jacek Sasin.

Jak dodał, wszyscy zatrudnieni - poza "szczątkowym personelem", który będzie służył utrzymaniu kopalń w czasie zawieszenia wydobycia - udadzą się na tzw. postojowe na okres 3 tygodni.


Aktualizacja godz. 10.24
- Działania, które zostaną zastosowane pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się - podkreślił. Podziękował górnikom "za postawę pełną zrozumienia dla powagi sytuacji". - Zdecydowane działania muszą być podjęte dla dobra całego Śląska - powiedział. - Zareagowaliśmy bardzo szybko, zarządzono masowe badania, które wskazały zakażonych górników i pozwoliły ich izolować. Mamy 4 kopalnie w PGG i 3 kopalnie w JSW, których personel jest całkowicie przebadany - przekazał Sasin.

- Górnicy przechodzą chorobę łagodnie. Cały czas mamy wolne łóżka w szpitalach, a także dostępne respiratory - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podkreślił, że wykonano u górników 50 tys. testów, stąd taka ilość wykrytych zakażeń. W kolejnych dniach może być nawet po kilkaset nowych przypadków. - Przypadki zakażeń koronawirusa na Śląsku wynikają z ognisk epidemii w kopalniach - zaznaczył. - 3-tygodniowe postojowe pozwoli przeciąć transmisję. Jednocześnie cały czas będziemy badać pracowników kopalń, w których ryzyko wystąpienia koronawirusa jest największe - dodał.


(acz), (PAP)

SPRAWDŹ PEŁNĄ LISTĘ KOPALŃ, KTÓRE ZOSTANĄ OD 9 CZERWCA ZAMKNIĘTE NA 3 TYGODNIE:

KTÓRE KOPALNIE BĘDĄ ZAMKNIĘTE? ZOBACZ LISTĘ ZAKŁADÓW Z POSTOJOWYMLudzie:

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski